Syn.: Cynoglossum afrocaeruleum Riedl, nom. illeg., Cynoglossum densifoliatum Chiov., Paracynoglossum afrocaeruleum R. R. Mill
Čeleď: Boraginaceae Juss. – brutnákovité
Cynoglossum coeruleum
Rozšíření: Hlavní část areálu leží ve východní Africe, v horách od Etiopie po Malawi, na západ v příhraničních horách Konga, Rwandy a Burundi. Izolovaná arela leží v Kamerunu. Druh je dosti proměnlivý a je diferencován do několika poddruhů; vyobrazené rostliny zřejmě představují nominátní plemeno Cynoglossum coeruleum subsp. coeruleum, které by mělo být endemitem Etiopie; poddruhy se liší znaky na listech, květech i plodech. Blízce příbuzné druhy rostou na jihozápadě Arabského poloostrova.
Ekologie: Roste na výslunných travnatých místech ve stupni horských, zejména vřesovcových lesů, ale i na pastvinách a v trávnících afroalpinského stupně. Lokality leží v nadmořských výškách 2000–3900 m.
Cynoglossum coeruleum
Popis: Vytrvalá, řidčeji jednoletá nebo dvouletá bylina vysoká až 1,2 m; lodyha je většinou přímá, větvená, v dolní části pokrytá odstálými až nazpět obrácenými štětinovitými chlupy, v horní části chlupy přitisklé. Listy jsou střídavé, oboustranně pokryté tuhými, přitisklými až poloodstálými chlupy, celokrajné, špičaté, s vnořenou žilnatinou, v přízemní růžici a na bázi lodyhy jsou úzce kopinaté až obkopinaté, do 20 cm dlouhé a 1,5–3(–5) cm široké, s řapíkem až 7 cm dlouhým; lodyžní listy jsou přisedlé, úzce kopinaté až téměř čárkovité, až 14 cm dlouhé a 1,5 cm široké. Květenství tvoří vidlanovitě uspořádané vijany 5četných květů; květní stopky jsou 2–7 mm dlouhé, za plodu zakřivené; kalich je asi 2 mm dlouhý, s kratičkou trubkou, na ploše krátce štětinatý a na okraji brvitý, cípy jsou vejčité, tupé; koruna je kolovitá, asi 1 cm v průměru, modrá, lysá, korunní trubka je 1,5–2 mm dlouhá, cípy jsou téměř okrouhlé; tyčinky jsou velmi krátké, přirostlé ke korunní trubce; čnělka je kratičká, nese hlavatou bliznu. Plodem je čtveřice stlačených tvrdek o průměru asi 5 mm, nesou nevelký počet kotvičkovitých výrustků, které lemují výraznou hřbetní plošku.
Cynoglossum coeruleum
Cynoglossum coeruleum
Cynoglossum coeruleum
Fotografováno ve dnech 28. a 30. 10. 2013 (Etiopie, Simien Mountains: Simien Lodge a Imet Gogo).