Syn.: Cynorkis isocynis Thouars, Cynosorchis fastigiata Thouars, Gymnadenia fastigiata (Thouars) A. Rich., Orchis fastigiata (Thouars) Spreng.
Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité
Cynorkis fastigiata
Rozšíření: Roste na Madagaskaru, Komorách, Maskarénách (Réunion) a na Seychelském souostroví, zde na větších žulových ostrovech Mahé, Silhouette a Praslin.
Ekologie: Lesní světliny, křovinatá a travnatá místa v širokém rozpětí nadmořských výšek od hladiny moře až po vrcholky hor (na Madagaskaru vystupuje až do 1400 m n. m.), v tropickém klimatu, v místech ovlivněných mlhami i na relativně vyprahlých stanovištích. Na Seychelách roste na skeletovitých půdách na žulovém podkladě.
Cynorkis fastigiata
Popis: Drobná terestrická orchidej. Listy 2, přízemní, zpravidla nestejně velké, kopinaté až úzce kopinaté, 7–20 cm dlouhé a 1,5–4 cm široké, celokrajné, poněkud dužnaté. Stvol bezlistý, 12–20 cm vysoký, na vrcholu nesoucí 5–15 květů. Květy jsou asi 3 cm velké, krémově bílé, někdy růžově lemované nebo s růžovou skvrnkou při bázi dolního pysku, horní 3 okvětní lístky jsou skloněny v drobnou přílbu, dolní 3 okvětní lístky tvoří asi 1 cm dlouhý pysk, jehož prostřední cíp je hluboce rozeklaný, ostruha je až 3 cm dlouhá, válcovitá, mírně nahoru zahnutá. Plodem je asi 1 cm dlouhá tobolka.
Ohrožení a ochrana: Podobně jako všechny botanické druhy z čeledi vstavačovitých je i druh Cynorkis fastigiata řazen k rostlinám chráněným mezinárodní úmluvou CITES.
Cynorkis fastigiataCynorkis fastigiata
Cynorkis fastigiata
Fotografováno ve dnech 2., 7. a 14. 2. 2011 (Seychely, ostrov Mahé: NP Morne Seychellois, Morne Blanc a Trois Frères; ostrov Praslin: Zimbabwe).