Syn.: Orchis squamosa Poir., Orchis dubia Thouars, Habenaria amphorchis Spreng., Barlaea calcarata (Thouars) Rchb. f., Amphorchis calcarata Thouars, Amphorchis squamosa (Poir.) Frapp. ex Cordem., Gymnadenia squamata (Poir.) A. Rich., Cynorkis calcarata (Thouars) T. Durand et Schinz
Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité
Cynorkis squamosa
Rozšíření: Rod Cynorkis zahrnuje asi 120 druhů z tropické oblasti jižní Afriky, Madagaskaru, Maskarén a Komorských ostrovů. Na Madagaskaru roste na 97 endemických druhů tohoto rodu, zde prezentovaný druh je endemitem Maskarén (Réunion, Mauritius).
Ekologie: Roste ve vlhkých tropických lesích a lesních lemech, v nadmořské výšce zhruba od 300 do 1500 m.
Cynorkis squamosa
Popis: Vytrvalá bylina s podzemními hlízkami, její lodyha je přímá, 10–20(–25) cm vysoká, nevětvená, modrofialově naběhlá. U každé lodyhy je většinou jen jediný přízemní list, ten je celokrajný, úzce eliptický, většinou 3žilný, ve středu lodyhy se nachází ještě drobný, kopinatý a nafialovělý listen. Květenství je řídké, hroznovité, květy jsou bělavé s modrofialovou kresbou na nápadně zvětšeném a nahoru směřujícím pysku, sepaly i petaly jsou drobné, vejčité, bělavé, sepaly jsou na okrajích mírně nazelenalé, petaly nafialovělé, ostruha je rovná, fialově naběhlá, drobná, mnohem kratší než řídce žláznatý semeník. Plodem je tobolka.
Taxonomická poznámka: Rod Cynorkis je členěn na šest sekcí (Parviflorae, Lowiorchis, Cynorkis, Imerinorchis, Monadeniorchis, Lemuranthe), uvedený druh náleží do sekce Parviflorae, která se vyznačuje drobnějšími květy, často též květy bez resupinace (pysk je nahoře).
Ohrožení a ochrana: I na tuto orchidej – stejně jako na všechny ostatní příslušníky čeledi Orchidaceae – se vztahuje ochrana mezinárodní úmluvy CITES.
Cynorkis squamosaCynorkis squamosa
Cynorkis squamosa
Cynorkis squamosa
Fotografováno dne 21. 11. 2010 (Réunion, Forêt de Bébour).