Syn.: Cyperus acutiflorus Steud., Cyperus arcuatus Boeckeler, Cyperus complanatus Forssk., Cyperus ensifolius Nees et Ehrenb. ex Boeckeler, Cyperus falcatus Ehrenb. ex Boeckeler, Cyperus involutus R. Br., Cyperus pappii Gand., Cyperus pungens Boeckeler ex Aitch. et Hemsl., nom. illeg., Cyperus pungens Boeckeler, nom. illeg., Cyperus senegalensis C. B. Clarke, nom. inval., Cyperus squarrosus F. Muell., nom. illeg., Schoenus glaucus Sieber ex C. B. Clarke, nom. inval., Schoenus macrorrhizus Rich. ex C. B. Clarke, nom. inval.
Čeleď: Cyperaceae Juss. – šáchorovité
Cyperus conglomeratus
Rozšíření: Pochází z Afriky a západní části Asie. Africká část areálu zahrnuje především Saharu od Mauritánie po Súdán, na jih zasahuje i do Eritrey, Etiopie, Džibutska a Somálska. V Asii roste od Sinaje a Izraele přes celý Arabský poloostrov, dále v Íránu, Afghánistánu, Pákistánu a v severozápadní lndii. Zaznamenán byl i na Sokotře, Seychelských ostrovech a Maledivách, podle některých zdrojů i na Srí Lance. Na Madagaskaru, Mauriciu a v dalších zemích rovníkové Afriky je snad nepůvodní. V areálu je rozlišováno několik velmi podobných poddruhů.
Ekologie: Velmi charakteristický druh písčitých dun nebo písků na dnech vyschlých říčních údolí (vádí). Vystupuje do nadmořské výšky 1000 m.
Cyperus conglomeratus
Popis: Vytrvalá hustě trsnatá bylina; lodyhy jsou přímé, (4–)10–30(–40) cm vysoké, tupě trojhranné nebo zaoblené, na bázi obdané vytrvalými bílými papírovitými pochvami, které někdy tvoří cibulkovitý útvar. Listy jsou čárkovité, asi tak dlouhé jako lodyhy, žlábkovité, zprohýbané, tuhé, ale nikoli pichlavé. Květenství je hustý koncový kružel z 7–20 klásků, listeny 3, až 8 cm dlouhé; klásky jsou obvykle krátce stopkaté, zploštělé, v obrysu široce kopinaté, 5–20 mm dlouhé a asi 5 mm široké, bělavé; plevy jsou dvouřadé, kopinaté, 5–6 mm dlouhé, na vrcholu špičaté, kýlovité, na kýlu hnědavé nebo zelenavé; květy jsou oboupohlavné, nejvyšší květy v kláscích jsou samčí nebo sterilní; okvětí chybí; tyčinky jsou 3; semeník je svrchní, blizny jsou 3. Plodem je trojboká hladká nažka, 1,6–1,7 mm dlouhá a 1,2–1,3 mm široká.
Cyperus conglomeratus
Cyperus conglomeratus
Cyperus conglomeratus
Cyperus conglomeratus
Cyperus conglomeratus
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 23. a 26. 9. 2015 (Omán: gov. Dhofar, Fizayah a gov. Al Wusta, Ras Madrakah).