CYPHOSTEMMA JUTTAE (Dinter et Gilg) Desc.

Syn.: Cissus juttae Dinter et Gilg
Čeleď: Vitaceae Juss. – révovité

Cyphostemma juttae

Rozšíření: Druh jihozápadní Afriky, pochází ze severu Namibie. V této africké zemi roste celkově asi 14 druhů rodu Cyphostemma, sukulentní stonky mají však jen čtyři z nich (kromě představovaného druhu ještě například Cyphostemma currorii).

Ekologie: Roste na suchých a exponovaných stanovištích v křovinaté savaně, na kamenitých a skalnatých svazích, v nadmořské výšce zhruba od 1000 do 1200 m.

Cyphostemma juttae

Popis: Opadavý pachykaulní sukulentní keř až menší stromek dosahující výšky 1–2(–4) m, s kmenem dorůstajícím až do průměru okolo 1 m, dužnatým, žlutozeleným, pokrytým odlupčivou bělavou borkou. Listy jsou jednoduché, řapíkaté, v obrysu vejčité, až 35 cm dlouhé, po okraji zubaté až hluboce 3laločné, dužnaté, kožovité, šedozelené. Květy jsou drobné, 4četné, vyrůstají ve vrcholičnatých latách, korunní lístky jsou malé, kápovité, záhy opadavé. Plody jsou bobule.

Využití: V semiaridních oblastech světa (v jižní Africe především) i v zahradách poměrně často pěstovaný druh. Objevuje se rovněž v evropských sbírkách.

Cyphostemma juttae
Cyphostemma juttae

Fotografováno dne 25. 6. 2017 (Německo, Drážďany, botanická zahrada).