Syn.: Anoiganthus breviflorus (Harv.) Baker, Anoiganthus gracilis Harms, Anoiganthus luteus (Baker) Baker, Cyrtanthus luteus Baker
Čeleď: Amaryllidaceae Jaume St.-Hil. – amarylkovité

Cyrtanthus breviflorus

Rozšíření: Druh jihovýchodní Afriky, jehož areál se táhne od Keni a Tanzanie přes Malawi a Zimbabwe až do východních provincií Jihoafrické republiky, Svazijska a Lesotha.

Ekologie: Roste na vlhkých travnatých stanovištích, v mokřinách, stoupá až do nadmořské výšky okolo 3000 m. Kvete od srpna do listopadu.

Cyrtanthus breviflorus

Popis: Cibulovitá bylina, 7,5–30 cm vysoká, se 3–4 listy, které vyrůstají současně s květy, jsou řemenovité, 6–25 cm dlouhé a až 1,4 cm široké, na vrcholu tupé, lysé. Stvol je přímý, zakončený okolíkem 2–10 květů, který je podepřen 2 kopinatými listeny toulce; květy jsou žluté, jejich trubka je jen krátká, 5–10 mm dlouhá, okvětní cípy jsou obkopinaté, 20–25 mm dlouhé; tyčinky dosahují délky poloviny okvětních cípů, čnělka je 3ramenná, překrývá tyčinky. Plodem je tobolka.

Využití: Pěstuje se v zahradách jako okrasná rostlina, cibulka rostliny je jedlá, používá se tedy rovněž v africké tradiční medicíně. Avšak je vyhledávána též v magii jako prostředek napomáhající k lásce.

Poznámka: Rod Cyrtanthus je poměrně početný, v současnosti zahrnuje zhruba 56 druhů.

Cyrtanthus breviflorus
Cyrtanthus breviflorus

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 20. 9. 2018 (Jihoafrická republika, Drakensberg, KwaZulu-Natal, Giant’s Castle Game Reserve).