Syn.: Cyrtochilum mystacinum Lindl., Odontoglossum aureum (Lindl.) Rchb. f., Odontoglossum bicolor Lindl., Odontoglossum cochleatum (Lindl.) Rchb. f., Odontoglossum crocatum Linden et Rchb. f., Odontoglossum dichromum Rolfe, Odontoglossum festatum Rchb. f., Odontoglossum hemichrysum Rchb. f. et Warsz., Odontoglossum mystacinum (Lindl.) Lindl., Odontoglossum rigidum Lindl., Oncidium aureum Lindl., Oncidium bicolor (Lindl.) Beer, Oncidium cochleatum Lindl., Oncidium hemichrysum (Rchb. f. et Warsz.) Rchb. f., Oncidium mystacinum (Lindl.) Beer, Oncidium rigidum (Lindl.) Beer, Siederella aurea (Lindl.) Szlach., Mytnik, Górniak et Romowicz
Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité
Cyrtochilum aureum
Rozšíření: Střední část jihoamerických And, vyskytuje se v Ekvádoru, Peru a Bolívii.
Ekologie: Roste terestricky, litofyticky nebo epifyticky v horských oblastech, ve vegetačních formacích yungas a paramo, v nadmořských výškách od 1000 až do 4200 m.
Cyrtochilum aureum
Popis: Vytrvalá bylina s elipsoidní pahlízou a několika páry řemenatých až kopinatých listů. Květy vyrůstají po 5–7 v řídkém latnatém květenství na vrcholu až 60 cm dlouhého stvolu, který je přímý nebo obloukovitě zahnutý, květy dosahují průměru zhruba 38 mm, jejich okvětní lístky jsou žluté, někdy zůstává žlutý jen pysk a ostatní lístky jsou zbarveny hnědočerveně. Plodem je tobolka.
Ohrožení a ochrana: Druh je zahrnut pod ochranu mezinárodní obchodní úmluvy CITES.
Poznámka: Rod Cyrtochilum zahrnuje na 150 taxonů, které se vyskytují v horských oblastech Venezuely, Kolumbie, Ekvádoru, Peru a Bolívie. Rod byl vyčleněn z obřího rodu Oncidium, ze kterého byly některé druhy přeřazeny k rodu Odontoglossum, další také do jiných menších rodů, jako jsou Buesiella, Neodryas a Rusbyella.
Dříve byla rozlišována řada značně podobných andských druhů, lhostejno zda se řadily k rodu Cyrtochilum, Odontoglossum nebo Oncidium. V současnosti je preferována koncepce tohoto jediného variabilního druhu.
Cyrtochilum aureumCyrtochilum aureum
Cyrtochilum aureum
Cyrtochilum aureum
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 7. 10. 2008 (Peru, okolí Machu Picchu).