Syn.: Areca erythrocarpa H. Wendl., Areca erythropoda Miq., Bentinckia renda (Blume) Mart., Cyrtostachys lakka Becc., Pinanga purpurea Miq., Pinanga rubricaulis Linden, Ptychosperma coccinea Teijsm. et Binn.
Čeleď: Arecaceae Bercht. et J. Presl – arekovité
Cyrtostachys renda
Rozšíření: Pochází z jižního Thajska a Malajsie, dále roste v Indonésii na Sumatře a Borneu. Dosti často se pěstuje nejen v jihovýchodní Asii, ale i v dalších tropických oblastech.
Ekologie: Provází sezónně zaplavované lužní lesy, preferuje trvale vlhké propustné písčité nebo rašelinné půdy s kyselou půdní reakcí. Vyžaduje vysoké teploty i vzdušnou vlhkost, teplota 15 °C je pro ni kritickou hranicí. Semena ztrácejí klíčivost již několik týdnů po dozrání, ale v přírodě klíčí téměř okamžitě poté, co dopadnou do vlhkého a teplého substrátu pod mateřskou rostlinou. Obvykle roste v hustých koloniích, v nichž jsou jedinci různého věku.
Popis: Středně vysoká palma, dosahuje výšky do 15 metrů; kmen je štíhlý, o průměru 6–10 cm, zelený, s kruhovitými šedými jizvami po odpadnutých listech, délka internodií je 15–24 cm, na vrcholu nese v dospělosti 8–10 přímo až šikmo odstálých listů. Listové pochvy a řapíky jsou zářivě oranžové až červené, čepele jsou až 1,5 m dlouhé, jemně zpeřené, na líci zelené, na rubu bělošedé, úkrojků je asi 50. Květenství je bohaté, až 90 cm dlouhé, s červenými až fialovými květními stopkami, květy vyrůstají ve velkém počtu na 2–3 dlouhých postranních větvích, jsou žlutavě bílé. Plody jsou kulovité až elipsoidní, asi 1 cm v průměru, zprvu zelené, za plné zralosti černé.
Využití: Ve své domovině jsou listové řapíky této palmy občas používány jako materiál pro pletení rohoží nebo střech a stěn chýší, také k výrobě rybářského náčiní. Na Sumatře jsou mladé listy součástí tradiční kuchyně a přidávají se do salátů a polévek. Z listových pochev se však nevyrábí pečetní vosk (ač tento omyl hojně koluje na různých webových stránkách). Jde o palmu se značnou okrasnou hodnotou, pěstuje se však obtížně. V podmínkách, kde chybí trvale vlhké, velmi teplé klima, je často poškozena nebo hyne. V kultuře pěstovaní jedinci dorůstají většinou výšky jen 4–8 m; mimo prostředí s vhodným klimatem nejlépe prospívají v tropických pavilonech botanických a zoologických zahrad, kde je vzduch trvale vlhčen.
Poznámka: Dříve oddělovaný druh Cytrostachys lakka, který se vyznačuje extrémně velkými a zářivě barevnými listovými pochvami, je nyní považován pouze za odchylku druhu C. renda; je častěji pěstován než typická forma.
Cyrtostachys rendaCyrtostachys renda
Cyrtostachys renda
Cyrtostachys renda
Fotografováno v lednu 2013 (Thajsko, Pattaya, Siam park) a v lednu 2015 (Srí Lanka, Galle, městský park).