Syn.: Hypocistis rubra Fourr., Cytinus hypocistis subsp. kermesinus (Guss.) Wettst., Cytinus kermesinus (Guss.) Bouchard, Cytinus hypocistis subsp. clusii Nyman, Cytinus clusii (Nyman) Gand.
Česká jména: ozorna (Presl 1846)
Čeleď: Cytinaceae A. Richard – ozornovité

Cytinus ruber

Rozšíření: Mediteránní a makaronéský druh, vyskytuje se v oblasti od Kanárských ostrovů přes severní Afriku a Pyrenejský poloostrov až po Blízký východ a Kavkaz.

Ekologie: Roste jako parazit na kořenech růžově kvetoucích cistů (např. Cistus albidus), tedy převážně na křovinatých svazích a stráních, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1200 m.

Cytinus ruberCytinus ruber

Popis: Vytrvalá nezelená bylina, parazitická, 3–8(–12) cm vysoká, lodyha je pokrytá vejčitými šupinami červené barvy, 15–25(–30) × 7–15 mm, přičemž horní šupiny jsou větší než dolní. Květenství na vrcholu lodyhy je až 19květé, květy jsou 4četné, korunní lístky jsou vejčité, bělavé až narůžovělé, na okraji třásnité, na vrcholu tupé. Kvete od dubna do května.

Poznámka: V části areálu se tato rostlina i konzumuje, používá se také v tradiční medicíně.

Cytinus ruber
Cytinus ruber

Fotografovali Eva Rencová a Cedrik a Štěpánka Haškovcovi, ve dnech 3. 5. 2010 (Turecko, poblíž Izmiru) a 15. 5. 2010 (Turecko, v okolí Izniku).