Syn.: Aeluropus smithii (Link) Steud., Dactylis canariensis Nees, Dactylis smithii (Link) Stebbins et D. Zohary, Poa smithii (Link) Kunth
Čeleď: Poaceae Barnhart – lipnicovité
Dactylis smithii
Rozšíření: Makaronéský druh, popsaný z Kanárských ostrovů, kde se vyskytují diploidní i tetraploidní rostliny (viz poznámka); vzrůstem poněkud odlišné tetraploidní rostliny z Madeiry jsou k tomuto druhu některými badateli přiřazovány jako Dactylis smithii subsp. hylodes. Vztah k rostlinám z Azor, Kapverd a portugalského pobřeží je stále ještě nejasný.
Ekologie: Stanovištěm jsou porosty sukulentních křovin ve skalních štěrbinách a na mělké kamenité půdě, vystupuje do nadmořské výšky 1200 m.
Dactylis smithii
Popis: Vytrvalá trsnatá tráva polokeřovitého charakteru, dorůstá výšky 20–50 cm; stébla na bázi dřevnatí a jsou větvená. Listy jsou čárkovité, na koncích větviček nápadně shloučené, na svrchní straně poněkud papilnaté; jazýček je 3–6 mm dlouhý. Květenství je shloučená laločnatá lata 2,5–6 cm dlouhá; klásky jsou 8–12květé; plevy jsou poněkud nestejné; pluchy jsou pod špičkou hrotité. Obilka je nahá.
Poznámka: Tráva neobvyklého vzhledu nízkého polokeříku; ve Středozemí má podobný vzrůst válečka Brachypodium retusum.
Srhy (Dactylis) jsou velmi komplikovaným rodem trav; v mediteránním a evropském prostoru se ostrůvkovitě vyskytují diploidní taxony, zatímco tetraploidní (dílem allopolyploidního původu) mají většinou areály rozsáhlé. Populace D. smithii na ostrově Tenerife a zčásti i rostliny na ostrově Gran Canaria jsou diploidní, avšak část rostlin na Gran Canarii a také na dalších ostrovech jsou tetraploidní.
Dactylis smithii
Dactylis smithii
Dactylis smithii
Dactylis smithii
Dactylis smithii
Fotografovala Věra Svobodová, dne 31. 5. 2018 (Španělsko, Kanárské ostrovy, Tenerife, Anaga).