Syn.: Dactylorchis foliosa (Rchb. f.) Verm., Dactylorchis orientalis subsp. foliosa (Rchb. f.) Klinge, Dactylorhiza incarnata subsp. foliosa (Rchb. f.) H. Sund., Orchis foliosa Sol. ex Lowe, nom. illeg., Orchis latifolia var. foliosa Rchb. f., Orchis maderensis Summerh., Orchis orientalis subsp. foliosa (Rchb. f.) Klinge
Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité
Dactylorhiza foliosa
Rozšíření: Endemit portugalského ostrova Madeira.
Ekologie: Roste ve vlhkých vavřínových lesích, na mokrých svazích i skalních stěnách, na Madeiře poměrně hojně ve výškách od 500 do 1100 m n. m., vzácněji i výše (do 1500 m n. m.). Kvete od května do července.
Popis: Vytrvalá bylina se dvěma rozeklanými hlízami. Lodyha je přímá, dutá, 20–80 cm vysoká, bohatě olistěná, spodní listy jsou kopinaté, nejširší uprostřed, až 35 cm dlouhé a 5 cm široké, nejhořejší podobné listenům, odstálé nebo převislé, bez skvrn. Květenství je 5–15 cm dlouhé, 10–50květé, květy dosahují 1,8–3 cm, jsou purpurově růžové až nafialovělé, postranní vnější okvětní lístky jsou dopředu skloněné, prostřední lístek je šikmo vzpřímený, pysk je mělce 3laločný, s nevýraznou tmavou kresbou, ostruha je válcovitá, úzká, dolů ohnutá.
Ohrožení a ochrana: Podobně jako jiné vstavačovité je i tento druh chráněn mezinárodní úmluvou CITES.
Dactylorhiza foliosa
Dactylorhiza foliosaDactylorhiza foliosa
Dactylorhiza foliosa
Fotografováno ve dnech 29. 6. a 1. 7. 2005 (Portugalsko, Madeira, Levada do Risco a Boca da Encumeada).