Syn.: Orchis fuchsii Druce, Dactylorchis fuchsii (Druce) Verm., Dactylorhiza maculata subsp. fuchsii (Druce) Hyl., Dactylorhiza longebracteata (F. W. Schmidt) Holub
Česká jména: prstnatec listenatý (Dostál 1989), prstnatec Fuchsův (Kubát 2002)
Slovenská jména: vstavačovec Fuchsov (Marhold-Hindák 1998)
Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité
Dactylorhiza fuchsiiDactylorhiza fuchsii
Rozšíření: Podhorské a horské oblasti Evropy (kromě nejjižnějších oblastí, objevuje se však i v jižní Itálii a Řecku), západní Sibiř, na východě areál zasahuje až do severního Mongolska.
Ekologie: Roste na vlhčích i sušších loukách, na pastvinách, také v lesích, především v pásmu od pahorkatin až do hor. Kvete v červnu a červenci.
Popis: Vytrvalá bylina, 15–60 cm vysoká, lodyha přímá, nejdelší list 4–5,5(–6,5)krát delší než široký, nejnižší list nejširší ve 2/3 délky, na konci zaoblený až tupě špičatý, listy skvrnité. Květenství až 7 cm dlouhé, květy růžově nachové, někdy i světlejší nebo tmavší, prostřední úkrojek pysku velký, často delší postranních. Plodem je tobolka.
Záměny: Tento druh prstnatce byl vyčleněn od prstnatce plamatého (Dactylorhiza maculata), od kterého se odlišuje především hluboce trojdílným pyskem s výrazně prodlouženým středním úkrojkem. Některými autory je oprávněnost tohoto vyčlenění značně zpochybňována. Nezřídka je tento taxon také uváděn jen jako poddruh prstnatce plamatého.
Ohrožení a ochrana: Jedná se o jeden z našich nejhojnějších prstnatců; nominátní varieta nominátního poddruhu je z hlediska ohrožení zařazena do kategorie vzácnějších druhů, které si vyžadují další pozornost (C4a), zákon tento taxon chrání jako ohrožený (§3), mezinárodně je také zahrnut pod ochranu úmluvy CITES. Chráněný je i v Polsku a na Slovensku.
Poznámka: Jedná se o velice variabilní druh, list mívá většinou skvrnitý, často však i bez skvrn, velká proměnlivost se týká i květů. Přinášíme zde proto větší fotografickou dokumentaci rozdílností v květu prstnatce Fuchsova. Rozlišuje se několik poddruhů prstnatce Fuchsova (např. D. f. subsp. sooana, D. f. subsp. sudetica), ale i kříženců s jinými druhy prstnatců (Dactylorhiza ×braunii nothosubsp. lilacina, D. ×silvae-gabretae).
Pod KozincemKozinecSkřítek
PradědSkřítekSkřítek
Velká kotlinaStřítekSkřítek
KozinecSkřítekKozinec
SkřítekRejvízKozinec
RejvízKozinecKozinec
Fotografováno ve dnech:
31. 5. – Hostýnské vrchy, Pod Kozincem,
9. 7. – Hrubý Jeseník, Skřítek,
10. 7. – Hrubý Jeseník, Rejvíz,
11. 7. 2003 – Hrubý Jeseník, Velká kotlina a Praděd.