Syn.: Dactylorchis praetermissa (Druce) Verm., Dactylorhiza incarnata subsp. praetermissa (Druce) H. Sund., Dactylorhiza majalis var. praetermissa (Druce) R. M. Bateman et Denholm, Dactylorhiza majalis subsp. praetermissa (Druce) D. M. Moore et Soó, Orchis praetermissa Druce
Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité

Dactylorhiza praetermissa

Rozšíření: Druh atlantické zóny severozápadní Evropy, vyskytuje se v oblasti od jihozápadu Norska, Dánska a Velké Británie přes země Beneluxu a sever Francie až po západ Německa. Morfologicky dosti variabilní druh, v areálu je rozlišováno několik vnitrodruhových taxonů.

Ekologie: Roste na vlhkých loukách, na mokrých dunách, často na vápenci, stoupá až do nadmořské výšky okolo 600 m. Kvete od června do srpna.

Dactylorhiza praetermissa

Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou přímou, (20–)30–70(–90) cm dlouhou, dutou a s 5–9 lodyžními listy, kterou jsou podlouhle kopinaté, 8–25 cm dlouhé a 1,5–4,5 cm široké, neskvrnité (jen u variety D. p. var. junialis skvrnité). Květenství je terminální, hroznovité, bohaté, 5–15 cm dlouhé, 20–60(–80)květé; listeny jsou stejně dlouhé nebo delší než květy; okvětní lístky jsou růžové až nafialovělé, 6–11 mm dlouhé, pysk je 7–10 mm dlouhý, celistvý nebo 3laločný, s tmavější kresbou, postranní laloky jsou zaokrouhlené, ostruha je 7–11 mm dlouhá. Plodem je tobolka.

Ohrožení a ochrana: Mezinárodní ochranu tomuto druhu garantuje obchodní úmluva CITES.

Dactylorhiza praetermissaDactylorhiza praetermissa
Dactylorhiza praetermissa
Dactylorhiza praetermissa

Fotografováno dne 6. 6. 2019 (Belgie, Vlámsko, Plantentuin Meise).