Syn.: Orchis romana Sebast., Orchis pseudosambucina Ten., Orchis mediterranea Klinge subsp. pseudosambucina (Ten.) Klinge, Dactylorhiza sulphurea (Link) Franco subsp. pseudosambucina (Ten.) Franco, Dactylorhiza sambucina (L.) Soó subsp. romana (Sebast.) Bornm.
Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité
Dactylorhiza romana
Rozšíření: Druh je rozšířen v centrálním a východním Středozemí, areál zasahuje i na černomořský Krym.
Ekologie: Roste ve světlých lesích, v lesních lemech, na mýtinách a v křovinách, až do nadmořské výšky 2 000 m.
Popis: Vytrvalá bylina, 15–35(–50) cm vysoká, lodyha přímá, listy (3–9) v přízemní růžici úzce kopinaté, až 20 cm dlouhé a 1,5 cm široké, neskvrnité, lodyžní listy od lodyhy odstálé, menší. Květenství vejčité až válcovité, 10–20květé, listeny delší než květy, krajní sepaly vzpřímené a stočené ven, střední lístek skloněný nad petaly, pysk 3laločný, střední lalok předsunutý, ostruha delší než semeník, válcovitá, zahnutá. Barva květu je velmi variabilní, od skoro bílé (krémové) přes žlutou a narůžovělou až téměř k červené (podobně jako u Dactylorhiza sambucina). Kvete od března do června. Plodem je tobolka.
Ohrožení a ochrana: Druh je zahrnut pod ochranu mezinárodní úmluvy CITES, je zapsán i v Červené knize Ukrajiny.
Poznámka: V některých oblastech areálu se lze setkat s mnoha různými barevnými formami květů, jinde se vyskytují pouze některé. Na italském Garganu jsou například rostliny výrazně bledé, na Kypru zase jen žlutokvěté apod.
Dactylorhiza romanaDactylorhiza romana
Dactylorhiza romanaDactylorhiza romana
Fotografováno dne 17. 4. 2008 (Itálie, Gargano, Coppa d´Incero).