Syn.: Dactylorhiza latifolia (L.) Soó, Orchis sambucina L.
Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité
Dactylorhiza sambucinaDactylorhiza sambucina
Rozšíření: Evropa, nesouvisle od Skandinávie až po Středozemí, na západě spíš schází, na jihu se objevuje zase jen v horských oblastech, východně zasahuje po horní tok Dněpru a na Kavkaz. U nás se vyskytuje vzácně v podhorských a horských oblastech, častější je jen na východní Moravě.
Ekologie: Vyhledává plně osluněné horské louky, pastviny, světlé listnaté lesy, lesní lemy a křoviny, půdy slabě kyselé, vysychavé, v pásmu od podhůří do hor. Kvete od května do června.
Popis: Domácí zástupce vstavačovitých, náš nejnižší prstnatec, 10–25 cm vysoký, který se na stanovištích běžně vyskytuje současně ve dvou barevných formách – květy jsou nejčastěji žluté, často však i nachově červené (různé odstíny), výjimečně mohou být i bílé. Listy jsou neskvrnité, nejširší nad polovinou. Plodem je tobolka.
Ohrožení a ochrana: Prstnatec bezový je hodnocen jako silně ohrožený druh naší květeny (C2t) a ve stejné kategorii chráněn i podle zákona (§2), také je zařazen mezi druhy pod ochranou mezinárodní úmluvy CITES. Na Slovensku je druhým potenciálně ohroženým a zákonem chráněným (NT/§).
Dactylorhiza sambucinaDactylorhiza sambucina
Dactylorhiza sambucinaDactylorhiza sambucina
Dactylorhiza sambucinaDactylorhiza sambucina
Fotografovali Ladislav Hoskovec, ve dnech 24. 5. 2003 a 1. 5. 2004 (Bílé Karpaty, Porážky a Bílé Karpaty, Březová), a Zdeněk Podešva, dne 4. 5. 2014 (Nový Hrozenkov).