Česká jména: jiřinka (Presl 1846, Dostál 1950, Mareček 1996)
Slovenská jména: georgína (Dostál 1950)
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité

Dahlia imperialis

Rozšíření: Středoamerický druh, jehož areál se táhne od jihomexických států Chiapas, Oaxaca a Veracruz přes Guatemalu a Kostariku až do Kolumbie. Pěstuje se jako okrasná rostlina i v některých dalších oblastech světa.

Ekologie: Roste v horských lesích a jejich lemech, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1800 m. Kvete od listopadu do února.

Dahlia imperialis

Popis: Vytrvalá bylina nebo keř, vzácně téměř malý strom, 2–6 m vysoký. Lodyha je přímá, statná, od báze větvená; listy jsou vstřícné, řapíkaté, až 35 cm dlouhé nebo i delší, 2–3krát lichozpeřené, lístky jsou vejčité, na bázi zaokrouhlené, zubaté, na vrcholu špičaté, na líci na žilkách přitiskle chlupaté, na rubu řídce chlupaté. Květenství je terminální, latnaté; květní stopky jsou lysé; úbory jsou velké, zákrovní listeny ve dvou řadách, vnější jsou podlouhlé, nazpět zahnuté, asi 10 mm dlouhé, bylinné, vnitřní vejčité, šupinovité, s blanitými okraji; jazykovitých květů většinou 8, liguly jsou eliptické až obkopinaté, nápadné, bílé, narůžovělé až nafialovělé, trubkovité květy jsou četné, žluté. Plody jsou nažky, 13–17 mm dlouhé.

Poznámka: Tento druh jiřinky poprvé sbíral v roce 1863 český cestovatel a sběratel orchidejí Benedikt Roezl (1824–85).

Dahlia imperialis
Dahlia imperialis
Dahlia imperialis

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 7. 2. 2015 (Guatemala, Nebaj).