DAIS COTINIFOLIA L. – bobkověnka

Syn.: Dais canescens Bartl. ex Meisn., Dais eriocephala Licht. ex Meisn., Dais laurifolia Jacq., Dais passerina J. C. Wendl. ex Meisn., Lasiosiphon grandifolius Gilli
Česká jména: bobkověnka škumpinová (Berchtold et Presl 1825)
Čeleď: Thymelaeaceae – vrabečnicovité

Dais cotinifolia

Rozšíření: Druh tropické východní a jižní Afriky, vyskytuje se v oblasti od Tanzanie a Malawi přes Zimbabwe, východní provincie Jihoafrické republiky, Svazijsko a Lesotho až po jihoafrické Kapsko. Od 18. století je jako okrasná dřevina pěstován i v Evropě, objevuje se v kultuře i v dalších tropických a subtropických oblastech světa.

Ekologie: Roste v lemech stálezelených lesů, na křovinatých i travnatých stanovištích, podél břehů vodních toků, při okrajích skal, stoupá až do nadmořské výšky okolo 2300 m. V jižní Africe kvete od listopadu do února, v kultuře na severní polokouli obvykle v dubnu a květnu.

Popis: Bohatě větvený keř dosahující výšky 6–10(–15) m, s větvemi šedohnědými, lysými. Listy jsou vstřícné nebo střídavé, často nahloučené na konci větví, řapíkaté, eliptické až široce kopinaté, (2,5–)3–9(–15) cm dlouhé a (1,5–)2–5(–6,5) cm široké, na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholu špičaté nebo tupé, lysé, šedozelené, na rubu světlejší. Květenství je terminální, hlávkaté, mnohokvěté, dosahuje průměru až okolo 4 cm, jeho stopka je až 8 cm dlouhá; listeny jsou (2–)4(–6), vejčité až skoro okrouhlé, 8–16 mm dlouhé, vnější jsou větší, zelené, vytrvávající; květy jsou oboupohlavné, vonné, nafialovělé, růžové nebo bílé; kališní trubka je válcovitá, 10–30 mm dlouhá, vně hedvábitě chlupatá, cípů je 5, jsou úzce vejčité, 4–8(–10) mm dlouhé, vně chlupaté, korunní lístky chybí; tyčinek je 10, čnělka je čárkovitá, až 22 mm dlouhá. Plod je v době zralosti načervenale hnědý.

Využití: Dekorativní dřevina, často vysazovaná nejen v afrických zahradách a parcích. V klimatických podmínkách střední Evropy je vhodné rostlinu chránit před většími mrazy. Listy jsou používány v africké tradiční medicíně, ze sloupané borky se splétají provazy.

Poznámka: Rod Dais zahrnuje jen dva druhy, vedle tohoto kontinentálního druhu se rozlišuje ještě madagaskarský endemit Dais glaucescens.

Dais cotinifolia
Dais cotinifolia
Dais cotinifolia

Fotografováno dne 19. 5. 2012 (fotografovaná rostlina pochází z kultury – Česko, Polabí).