Syn.: Dalea citriodora (Cav.) Willd., Dalea platystegia S. Schauer, Dalea polyphylla M. Martens et Galeotti, Dalea roseola (Rydb.) R. S. Cowan, Parosela citriodora (Cav.) Rose, Parosela polyphylla (M. Martens et Galeotti) Rose, Parosela roseola Rydb., Psoralea citriodora Cav., Psoralea citrodora Sesse et Moc., Psoralea foliolosa Aiton
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité

Dalea foliolosa

Rozšíření: Středoamerický druh, vyskytuje se v oblasti od středního Mexika přes Guatemalu až po Honduras. Byl zavlečen rovněž do Kolumbie a Venezuely.

Ekologie: Roste v lesních lemech a křovinách, často se objevuje i na stanovištích narušovaných lidskou činností, při okraji zemědělsky využívaných ploch a podél cest. Kvete od září do ledna.

Dalea foliolosa

Popis: Jednoletá aromatická bylina s lodyhou vystoupavou až přímou, 60–100(–120) cm dlouhou, jednoduchou nebo větvenou, lysou nebo chlupatou. Listy jsou střídavé, řapíkaté, lichozpeřené, s 11–35 eliptickými lístky, které jsou až 8 mm dlouhé; palisty jsou nitkovité, jen 4 mm dlouhé. Květenstvím je kulovitý až válcovitý strboul, až 3 cm dlouhý; kalich je zvonkovitý, 3–6 mm dlouhý, 5cípý, chlupatý, koruna je dvoubarevná, pavéza je vejčitá, zprvu bělavá, křídla a člunek jsou růžové až fialové, člunek je až 4,8 mm dlouhý; tyčinek je 10. Plody jsou krátké, nanejvýše 2,6 mm dlouhé, 1semenné.

Dalea foliolosa
Dalea foliolosa
Dalea foliolosa

Fotografovala Věra Svobodová, dne 24. 10. 2019 (Mexiko, stát Oaxaca, Monte Albán).