Syn.: Dalechampia brevipes Briq., nom. illeg., Dalechampia colorata L. f., Dalechampia fimbriata Kunth, Dalechampia guianensis Klotzsch, Dalechampia latifolia Lam., Dalechampia mollis Kunth, nom. illeg., Dalechampia passiflora Chodat et Hassl., Dalechampia rubiformis Spreng., Dalechampia ruboides Kunth, Dalechampia villosa Lam.
Čeleď: Euphorbiaceae Juss. – pryšcovité
Dalechampia scandens
Rozšíření: Druh s velmi rozsáhlým pantropickým areálem. Ve Starém světě se vyskytuje v Africe, a to na západě kontinentu od Senegalu po Namibii, tak na východě od Súdánu po Jihoafrickou republiku, přesahuje i na Arabský poloostrov do Jemenu, Ománu a Saúdské Arábie, a dále do jižního Pákistánu a indického státu Gudžárat. Neotropická část areálu zahrnuje Střední Ameriku na sever do Mexika, ostrovy v Karibském moři a celou tropickou část Jižní Ameriky, nejdále na jih zasahuje do severní Argentiny a Paraguaye. V areálu se rozlišuje několik variet; fotografované rostliny by měly odpovídat var. cordofana.
Ekologie: Nejčastěji roste v řídkých křovinách, ale i na okrajích vádí, obvykle v územích s periodickými srážkami v prostředí vegetace savan.
Dalechampia scandens
Popis: Jednodomá vytrvalá bylinná liána s tenkými lodyhami, dorůstá délky až 3 m. Listy jsou střídavé, řapíkaté, 3–6 cm dlouhé, vejčité nebo členěné, 3–5klané, na okraji drobně zubaté, většinou špičaté. Květenství jsou úžlabní, na dlouhých stopkách, listeny jsou párové, podobné listům, žlutozelené, za zralosti žloutnoucí, jeden z listenů je obvykle ostře 3laločný, druhý často celistvý; mezi listeny se nachází samčí a samičí květy; samčí část je tvořena zkráceným vrcholíkem tvořeným nejčastěji 13 funkčními květy s redukovaným kalichem, každý květ nese větší počet tyčinek srostlých nitkami; samičí část se skládá z 3 květů s 6 nepatrnými kališními lístky a 3pouzdrým gyneceem. Plody jsou hluboce trojlaločné, rozpadají se do 3 jednosemenných částí.
Poznámka: Podle některých badatelů je původní jen v neotropické části areálu.
Dalechampia scandens
Dalechampia scandens
Dalechampia scandens
Dalechampia scandens
Dalechampia scandens
Fotografováno ve dnech 21., 23. a 29. 9. 2015 (Omán: gov. Dhofar, wádí nedaleko Mughsayl a Fizayah, gov. Ash Sharquiyah, Wadi Shab).