Danthonia alpina × Danthonia decumbens
Syn.: Danthonia calycina var. breviaristata (Beck) Asch. et Graebn., Danthonia provincialis var. breviaristata Beck, ×Danthosieglingia breviaristata (Beck) Domin
Čeleď: Poaceae Barnhart – lipnicovité
Danthonia × breviaristata
Rozšíření: Může se objevit všude tam, kde se setkávají jeho rodiče, tedy Danthonia alpina a D. decumbens. Je uváděn z Francie, Itálie, Rakouska, Moravy, Balkánu. U nás roste pouze na jihovýchodní Moravě, velmi vzácně v místech, kde rostl nebo roste trojzubec lesostepní (Danthonia alpina).
Ekologie: Roste na stepních loukách, na lesostepích, na kamenitých a křovinatých stráních. Kvete od května do června.
Danthonia × breviaristata
Popis: Celkovým vzhledem se spíše podobá trojzubci lesostepnímu (Danthonia alpina). Jedná se tedy o trsnatou trávu s řídkým latovitým květenstvím se stopkatými klásky, každý se 2–5 květy. Jazýček je nahrazen věnečkem chlupů. Plevy jsou eliptické, na vrcholu hluboce vykrojené, ve výkroji s osinou. Od trojzubce lesostepního se liší menšími klásky, kratšími osinami, zpravidla nepřesahujícími plevy. Osiny jsou na bázi tlustší a hustě spirálovitě zatočené, čehož důsledkem v době zralosti je jejich začasté kolmé odstávání od osy pluchy. Listové pochvy jsou ojediněle až roztroušeně chlupaté. Rostliny nalézané na Moravě obvykle vytvářejí dosti nápadné, mohutné trsy, patrně vlivem heterozního efektu.
Záměny: Především je zaměnitelný za prvního z rodičů, jež má delší klásky, delší osiny, spíše pentlicovitě stočené a odstávající od osy pluchy v tupém úhlu a zcela lysé pochvy listů. Druhý z rodičů zcela postrádá osiny, má jen jakýsi zoubek.
Ohrožení a ochrana: Jako kříženec není uveden v českém červeném seznamu, není ani chráněn zákonem, je však podobně vzácný jako trojzubec lesostepní.
Danthonia × breviaristata
Danthonia × breviaristata
Danthonia × breviaristata
Danthonia × breviaristata
Fotografováno dne 5. 7. 2015 (Česko, Morava, Bílé Karpaty, NPR Čertoryje).