Syn.: Peltiphyllum peltatum Engl. in Engl. et Prantl, Saxifraga peltata Torr.
Čeleď: Saxifragaceae Juss. – lomikamenovité
Darmera peltata
Rozšíření: Pochází ze západu Severní Ameriky (především státy Kalifornie a Oregon, ale i Utah).
Ekologie: Roste především na březích potoků v horských listnatých i jehličnatých lesích, sestupuje i do pásma stálezelených listnatých lesů. Také roste na podmáčených bažinatých půdách a v silničních příkopech.
Popis: Mohutná trvalka vysoká až 1 m. Z pazivého tlustého oddenku vyrůstají brzy na jaře květonosné lodyhy a po odkvětu jednotlivé listy. Květenství je kulovité, tvoří se na dlouhé lodyze. Kališní i korunní lístky jsou vytvořené, korunní lístky jsou větší, nápadně růžové. Pestíky jsou obvykle 2, tyčinek bývá 10. Listy jsou štítnaté okrouhlé, na okrajích laločnaté; mají v průměru i přes půl metru. Listy se na podzim – zvláště na slunci – pěkně vybarvují.
Darmera peltata
Využití: Oblíbená zahradní rostlina pro větší úpravy. Pěstujeme ji buď v polostínu v hajních podmínkách nebo na slunci, nejlépe na břehu vodních nádrží. V příznivých podmínkách se rychle šíří. Občas se pěstuje její zakrslý kultivar ´Nana´, který se hodí i do menšího prostoru.
Poznámka: Příbuzná východoasijským rodům Oresitrophe a Mukdenia, které také vykvétají na jaře před tvorbou listů.
Darmera peltataDarmera peltata
Darmera peltata
Fotografováno ve dnech 25. 5. 2006 (Botanická zahrada hlavního města Prahy), 21. 4. 2008 (Praha, Botanická zahrada Na Slupi) a 10. 5. 2009 (Průhonice, Dendrologická zahrada Výzkumného ústavu Silva Taroucy).