Syn.: Barbacenia gracilis (Brongn.) Baker, Bonapartea gracilis Sweet, nom. inval., Dasylirion gracile (Brongn.) Zucc., Dasylirion graminifolium S. Watson, nom. illeg., Dasylirion robustum Gorl. ex Trel., Roulinia acrotricha (Schiede) Brongn., Roulinia gracilis Brongn., Yucca acrotricha Schiede
Čeleď: Asparagaceae Juss. – chřestovité

Dasylirion acrotrichum

Rozšíření: Pochází z Mexika, kde roste ve státech Zacatecas, San Luis Potosí, Nayarit, Aguascalientes, Jalisco, Guanajuato, Querétaro, Hidalgo a Veracruz; těžiště výskytu je v poušti Chihuahua.

Ekologie: Roste ve velmi suchých podmínkách pouštního až polopouštního charakteru. Snáší poklesy teplot až k -7 °C.

Popis: Vytrvalá dvoudomá statná rostlina ve stáří s přímým, vystoupavým až poléhavým dřevnatým kmínkem, ve sterilním stavu dorůstá výšky až 1,8 m, za květu 1,8–4,6 m. Listy tvoří hustou růžici, jsou početné, čárkovité, až 100 cm dlouhé a 1 cm široké, šedozelené, 3–6 cm dlouhé; listeny jsou kopinaté; na okraji s oddálenými, kupředu směřujícími trnovitými zuby, na vrcholu nápadně roztřepené do několika bílých vlákem. Květenství je mohutné, latovité; větve květenství jsou přímé, listen pod květenstvím je blanitý; květy jsou drobné, funkčně jednopohlavné; okvětní lístky jsou bělavé nebo zelenavé, asi 1,5 mm dlouhé; tyčinek je 6, v samičích květech nefunkčních, přeměněných na staminodia; semeník je svrchní, trojboký, v samčích květech zakrnělý (pistillodium). Plod je suchý, nepukavý, jednosemenný.

Poznámka: V rámci rodu Dasylirion je tento druh nápadný třepenitými konci listů.

Dasylirion acrotrichumDasylirion acrotrichum
Dasylirion acrotrichum
Dasylirion acrotrichumDasylirion acrotrichum
Dasylirion acrotrichum

Fotografovala Alena Vydrová, dne 9. 9. 2019 (Itálie, Řím, Orto botanico).