Syn.: Datura guayaquilensis Kunth, Datura meteloides DC. ex Dunal
Česká jména: durman neškodný (Dostál 1989, Kubát 2002)
Čeleď: Solanaceae Juss. – lilkovité
Datura innoxia
Rozšíření: Původně snad pochází z Mexika, dnes je však druhem zdomácnělým v tropech i subtropech celého Nového světa – od Texasu přes Mexiko, Střední Ameriku i Antily až po Bolívii, Paraguay a severní Argentinu, nechybí však ani na východní polokouli, kde je doložen rovněž v mnoha oblastech od Středozemí přes Afriku, Indii a střední Čínu až po Austrálii. V minulosti byl přechodně zaznamenán i u nás (Brno 1934, snad i okolí Prahy).
Ekologie: Roste v sušších oblastech, při okrajích polí, v lesních lemech a křovinách, také podél cest, v okolí zahrad a lidských sídel, na smetištích, skládkách a na dalších antropicky ovlivněných stanovištích. Kvete od července do listopadu.
Datura innoxia
Popis: Jednoletá bylina, 1–2 m vysoká, bohatě větvená, krátce, avšak hustě žláznatě chlupatá. Listy jsou řapíkaté, široce vejčité, 10–18 cm dlouhé a 4–15 cm široké, často asymetrické, na bázi uťaté nebo zaokrouhlené, celokrajné nebo i nepravidelně zubaté, na vrcholu špičaté. Květy jsou přímé, na stopkách 1–5 cm dlouhých; kalich je válcovitý, 8–10 cm dlouhý, dosahuje poloviny nebo i větší poloviny délky korunní trubky, cípy jsou 1–2 cm dlouhé, nestejné; koruna je trubkovitá, na bázi nazelenalá, výše bílá, 15–18 cm dlouhá, dosahuje 7–10 cm v průměru. Plodem je nicí vejcovitá až kulovitá tobolka, 3–4 cm v průměru, hustě pokrytá dlouhými tenkými ostny, na bázi se zvlněným zbytkem kalicha.
Záměny: Durman neškodný je velmi často zaměňován s durmanem metelovým (Datura metel), který má rovněž přímé květy a nicí plody, ale od námi popisovaného druhu se odlišuje jen velmi řídkým nežláznatým oděním (může být až lysý), korunou občas i zdvojenou, která nemusí být jen bílá, ale je někdy i nažloutlá nebo světle purpurová, a plody bradavčitými nebo pokrytými jen krátkými a širokými ostny.
Využití: V teplých oblastech světa se pěstuje jako velmi dekorativní letnička. Od pradávna byla rostlina využívaná rovněž jako psychoaktivní droga obsahující významné halucinogenní látky – byla ctěna už starými Aztéky. Je samozřejmě prudce jedovatá, její užívání v žádném případě nemůžeme doporučit.
Datura innoxia
Datura innoxia
Datura innoxia
Fotografoval Karel Renc, v září 2013 (Itálie, Liparské ostrovy) a v září 2015 (Řecko, Rhodos).