Syn.: Datura innoxia subsp. quinquecuspidata (Torr.) A. S. Barclay, Datura lanosa Barclay ex Bye, Datura metel var. quinquecuspidata Torr.
Čeleď: Solanaceae Juss. – lilkovité
Datura wrightii
Rozšíření: Druh pochází ze Severní Ameriky, z USA (jihozápad Oklahomy, Colorado, Nové Mexiko, Texas, Arizona, Kalifornie, jih Nevady a Utahu) a severozápadního Mexika. Někdy zplaňuje.
Ekologie: Roste na suchých, písčitých stanovištích v otevřené krajině a v člověkem narušovaných oblastech. Kvete od dubna do října, květy se otevírají pozdě odpoledne a odkvétají několik hodin po východu slunce následujícího rána.
Datura wrightii
Popis: Jednoletá bylina nebo polokeř, dorůstá 30–150 cm výšky. Lodyhy jsou obvykle purpurově naběhlé, hustě pokryté měkkými, nazpět obrácenými chloupky a řídce vzpřímenými žláznatými chlupy. Listy jsou řapíkaté, čepele vejčité, na bázi zaoblené, k vrcholu se zužující do tupé špičky, jsou až 16 cm dlouhé a 10 cm široké, s celistvými, často vlnitými okraji, někdy nepravidelně laločnaté. Okázalé květy jsou trubkovité, až 20 cm dlouhé a 15 cm široké. Kalich je 6–9 cm dlouhý, s 5 cípy 1–2,5 cm dlouhými, někdy neúplně oddělenými. Koruna je 14–20 cm dlouhá, bílá, obvykle s nádechem světle fialové u okraje, s 5 laloky, na vrcholu zakončenými štíhlou špičkou 5–13 mm dlouhou. Plody jsou svěšené kulovité tobolky, 3–4 cm v průměru, na povrchu ostnité, ostny četné, ostré, obvykle 3–5 mm dlouhé; u stopky je nápadná přetrvávající báze kalichu. Tobolky ve zralosti pukají a uvolňují žlutohnědá semena, 5–6 mm dlouhá.
Záměny: Podobné druhy jsou Datura discolor s menšími květy s fialovými žilkami v ústí trubky; Datura stramonium má menší užší květy a listy se špičatými laloky, Datura innoxia má menší, užší květy s 10 špičkami na okraji a Datura quercifolia má užší, purpurové květy a hluboce laločnaté listy.
Využití: Datura wrightii je posvátná rostlina některých kmenů původních amerických obyvatel, byla používána při obřadech a rituálech. Obsahuje toxické tropanové alkaloidy, včetně hyoscyaminu (izomer atropinu) a skopolaminu. Požití rostlinného materiálu může vyvolat sluchové a zrakové halucinace podobné těm, které způsobuje durman obecný (Datura stramonium), účinné látky jsou koncentrovány především v semenech a kořenech. Požití může mít za následek i smrt.
Tato rostlina je občas pěstovaná jako okrasná. U citlivých osob může styk kůže s mízou způsobit kontaktní dermatitidu.
Datura wrightii
Datura wrightii
Datura wrightii
Fotografováno ve dnech 27. 8. 2014 (USA, Arizona, Antelope Canyon) a 4. 9. 2014 (Utah, NP Zion).