Jméno Davida Vojtuše není čtenářům BOTANY.cz a příznivcům botanické ilustrace neznámé. Seznámili jsme se s ním už při minulém ročníku naší ilustrátorské soutěže. Víme tedy, že pochází z Ostravy a je studentem Ostravské univerzity. Letos v soutěži O nejlepší botanickou ilustraci roku 2011 zaujal David opět medailovou pozici, získal skvělé 2. místo. Je tedy vlastně již dvojnásobným laureátem této soutěže!
David Vojtuš
Gratuluji, Davide, ke skvělému výsledku, který jen potvrdil, že skutečně máš všechny předpoklady k tomu, abys byl nadějí české vědecké ilustrace! Rozhodně ne každý má odvahu vstoupit do jedné řeky dvakrát! Tys to udělal a obstál! Senzace! Ale teď už povídej Ty – co jsi dělal celý rok, co je u Tebe nového?
Tak vlastně v posledním roce jsem se věnoval pouze botanické ilustraci, ať už to byla soutěž, časopis nebo bakalářka ve škole – tam jsem dělal ilustrace orchidejí. Myslím, že od minulého ročníku soutěže jsem udělal v botanické ilustraci velký skok. V podstatě jsem na minulém ročníku vystavil svou úplně první botanickou ilustraci, takže to určitě nebylo ono. Zlom přišel s tolijí, protože jsem se pustil do dvojnásobného formátu. Docela jsem se s tím pral. Nebylo jednoduché to v takovém formátu zvládnout. Dnes už se na toliji vlastně dívám jako na nepovedený kus. Až u orchidejí jsem se dostal tam, kde jsem spokojen. Ze začátku to sice vázlo na botanických hrubkách, ale cvikem jsem si ještě více osvojil techniku akvarelu a poslední tři kousky považuji za vydařené jak po technické, tak i botanické stránce (Neottia nidus-avis, Limodorum abortivum, Epipogium aphyllum). Na tyto orchideje bude navazovat i výstava v Průhonicích a letní ostravský veletrh knih, kde budou k vidění originály, včetně ručně dělaného pouzdra. Taky jsem dostal nabídku k výstavě z Botanické zahrady hl. m. Prahy.
Jinak kromě botanické ilustrace jsem se věnoval i propagaci mé volné tvorby. Hlásil jsem se na velmi prestižní biennale v Itálii, kde z celého světa vybírají 160 umělců. A mě vybrali taky. Bohužel to celé asi padne, protože poplatek za výstavu je příliš vysoký a já sám na to nemám finanční prostředky.

Poplatek za výstavu? Proč ho chtějí?
Jedná se o biennale v Chianciano Terme. Platí se tam pro našince vcelku závratná částka, protože se z toho financuje celá ta akce (ubytování pro odborníky, galeristy a kritiky, dále také běh akce, propagace v nejvýznamnějších tiskovinách světa, např. v New York Times a podobně. Sám na to nemám a půjčka nebo nějaký grant se taky zatím nesehnala. Jako vystavující můžu sebou přibrat i nějakou galerii, která by se tam prezentovala. Je toho hodně, ale za hodně (1100 euro).

Hmm… tak to je velká škoda! Možná, že se třeba po přečtení tohoto rozhovoru nějaký sponzor najde! To by bylo skvělé!
Já osobně jsem se už tak nějak smířil s tím, že to nevyjde. Ale mrzí mě to.

A co Tvé plány na nejbližší měsíce?
Přes prázdniny mám v plánu ilustraci na chviličku odložit a pořádně si zakrelit nějaké volnější velkoformátové figurativní věci. Potom se chci vrátit k botanické ilustraci a dokončit ty orchideje. Také mám v plánu nějaké větší rostliny, které bych chtěl malovat v životní velikosti na velké formáty A1 až B1.
David Vojtuš
Přejeme Davidovi, aby se mu jeho plány podařilo naplnit. Bylo by určitě dobré, kdyby se třeba objevil i sponzor, který by mu účast na italském biennale zaplatil. Připomeňme si na tomto místě opět jeho letošní soutěžní práce. A připojujeme k nim ještě několik ukázek jeho ilustrací orchidejí.
David Vojtuš
David VojtušDavid Vojtuš
David Vojtuš
David VojtušDavid Vojtuš
David VojtušDavid Vojtuš
David VojtušDavid Vojtuš