Syn.: Davilla aspera (Aubl.) Benoist, Davilla brasiliana Billb. ex Beurl., Tetracera aspera (Aubl.) Willd., nom. illeg, Tigarea aspera Aubl.
Čeleď: Dilleniaceae Salisb. – hodarovité
 Davilla kunthii
Rozšíření: Neotropický druh s areálem táhnoucím se od jihu Mexika přes celou Střední Ameriku, Kolumbii, Venezuelu, Guyany a amazonskou část Jižní Ameriky až do východní Brazílie.
Ekologie: Roste v suchých i vlhkých tropických lesích, v galeriových lesích, ale i v křovinaté savaně, objevuje se také v druhotné vegetaci, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1200 m.
Davilla kunthii
Popis: Dřevitá liána nebo až nižší strom s hustě chlupatými větvemi. Listy jsou střídavé, řapík je 1–3 cm dlouhý, čepel je eliptická až široce vejčitá, 6–18 cm dlouhá a 3–8 cm široká, na bázi zaokrouhlená nebo klínovitá, na okraji zubatá, často podvinutá, na vrcholu tupá nebo krátce zašpičatělá, na líci drsná, na rubu měkce chlupatá, s 10–29 vedlejšími žilkami. Květenství je terminální nebo axilární, latnaté, 6–15 cm dlouhé, chlupaté; květy jsou oboupohlavné, dosahují průměru 8–15 mm, kališních lístků je 5, jsou nestejné, 2 vnitřní kališní lístky jsou větší, široce vejčité až skoro okrouhlé, hustě chlupaté, vytrvávají i v době plodu; korunní lístky jsou obvejčité, 6–9 mm dlouhé, žluté; tyčinek je 50–85, pestík 1, lysý. Plod je kulovitý.
Poznámka: Neotropický rod Davilla v současnosti zahrnuje 29 akceptovaných druhů.
Davilla kunthii
Davilla kunthii
Davilla kunthii
Davilla kunthii
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 19. 2. 2015 (Belize, Mountain Pine Ridge Forest Reserve).