DEBREGEASIA LONGIFOLIA (Burm. f.) Wedd.

Syn.: Boehmeria angustata Hassk., Boehmeria dichotoma Hassk., Conocephalus niveus Wight, Debregeasia angustifolia C. B. Rob., Debregeasia dichotoma (Blume) Wedd., Debregeasia libera J. J. Chien et C. J. Chen, Debregeasia luteocarpa Elmer, Debregeasia velutina Gaudich., Missiessya velutina Wedd., Morocarpus dichotomus Blume, Morocarpus longifolius (Burm. f.) Blume, Morocarpus velutinus Blume, Urtica angustata Blume, Urtica dichotoma Blume, Urtica longifolia Burm. f.
Čeleď: Urticaceae Juss. – kopřivovité

Debregeasia longifolia

Rozšíření: Druh jihovýchodní Asie, jehož areál sahá od Indie a Sri Lanky přes Barmu, Thajsko, Indočínu a jižní Čínu až do Indonésie, na Filipíny a Papuu-Novou Guineu. Druhotně se objevuje i na severu Madagaskaru, pěstuje se i ve Střední Americe.

Ekologie: Roste v tropických a subtropických lesích i křovinách, v horských údolích, na březích vodních toků, stoupá až do nadmořské výšky okolo 3200 m. Kvete od srpna do prosince, plodí od září do února.

Debregeasia longifolia

Popis: Jednodomý nebo i dvoudomý keř až menší strom dosahující výšky 3–6 m, s větvemi štíhlými, červenohnědými a letorosty hustě odstále chlupatými. Listy jsou střídavé, řapíkaté, podlouhlé až úzce vejčité, 7–18(–23) cm dlouhé a 1,5–5(–6,5) cm široké, na bázi zaokrouhlené až mělce srdčité, na okraji pilovité nebo až zubaté, na vrcholu zašpičatělé; palisty jsou kopinaté, 6–10 mm dlouhé. Květenství je 2–4krát dichotomicky větvené, vyrůstá v úžlabí listů, stopky jsou 0,3–3 cm dlouhé, chlupaté, hlávky jsou kulovité, s květy jednopohlavnými, dosahují průměru 3–4 mm; listeny jsou vejčité, asi 1 mm dlouhé; samčí květy jsou krátce stopkaté, mívají až 1,5 mm v průměru, okvětí je 4četné, cípy jsou vejčité, na rubu chlupaté; samičí květy jsou přisedlé, obvejčité, asi 0,8 mm dlouhé, se 4 zuby. Plodem je nažka uzavřená v dužnatém okvětí, které je v době zralosti červené nebo oranžové.

Využití: Listy se údajně používají při léčbě některých kožních chorob, vlákno získávané z kůry této dřeviny slouží k výrobě provazů a lan.

Poznámka: Rod Debregeasia zahrnuje zhruba šest druhů, které se vyskytují především v subtropických a tropických oblastech východní Asie, objevují se ale i ve východní Africe, na Arabském poloostrově a ve východní Austrálii.

Debregeasia longifolia
Debregeasia longifolia
Debregeasia longifolia

Fotografoval Mário Duchoň, dne 17. 2. 2013 (Indonésie, Sumatra, Aceh, okolí jezera Takengon).