Syn.: Mesembryanthemum harazianum Deflers
Čeleď: Aizoaceae Rudolphi – kosmatcovité
Delosperma harazianum
Rozšíření: Význačný endemit jihozápadní části Arabského poloostrova. Centrum areálu leží v horách západního Jemenu, nepatrně přesahuje na několik lokalit do přilehlé oblasti Asir v Saúdské Arábii. Rod Delosperma obsahuje asi 100 druhů, které jsou rozšířeny, s výjimkou tohoto druhu, v jižní a východní Africe.
Ekologie: Kamenitá místa vysoko v horách, skalní terásky; provází místa na plném slunci a často vystavovaná prudkým větrům, kde dochází k velkým výkyvům teplot během denního i ročního cyklu (až k 0 °C). Roste v nadmořských výškách 2500–3500 m. Květy se otevírají jen za plného slunka.
Delosperma harazianum
Popis: Nizoučká, téměř bezlodyžná sukulentní bylina. Listy jsou vstřícné, přisedlé, na průřezu zaobleně trojúhelníkovité, 1–2,5 cm dlouhé, zelenošedé, pokryté malými bělavými šupinami. Květy jsou přisedlé na vrcholu výhonů, kalich má 5 dužnatých cípů, samotný květ ale tvoří početná růžová nebo světle fialová, řidčeji i bílá petalizovaná staminodia, střed květu je žlutý od většího počtu fertilních tyčinek. Plodem je tobolka, na bázi obklopená dužnatým kalichem.
Využití: Ozdobná rostlina, kterou občas pěstují sběratelé sukulentů.
Delosperma harazianum
Delosperma harazianum
Delosperma harazianum
Delosperma harazianum
Fotografovala Věra Svobodová, dne 13. 4. 2010 (Jemen, Jabal Haráz: Bokur).