Čeleď: Ranunculaceae Juss. – pryskyřníkovité
Delphinium dasycaulon
Rozšíření: Druh s velkým areálem v subsaharské Africe; roste od jižní Nigérie po Eritreu a Etiopii, oddělená arela se táhne od Tanzánie na jih až do Zambie, Malawi a Mozambiku. Z Keni a Ugandy údaje chybějí.
Ekologie: Roste na okrajích křovin na výslunných svazích v afromontánní vegetaci, vystupuje až do nadmořské výšky 3500 m.
Delphinium dasycaulon
Popis: Vytrvalá bylina až 1 m vysoká; lodyha je přímá, nevětvená, zejména v horní části hustě krátce žlutavě pýřitá. Listy jsou střídavé, soustředěné v dolní části lodyhy, nejnižší jsou dlouze řapíkaté (řapík je až 15 cm dlouhý), vyšší s řapíkem kratším, čepel je v obrysu téměř okrouhlá, dlanitodílná až dlanitosečná, 7,5–15 cm dlouhá, krátce pýřitá. Květenství je koncový hrozen; květy jsou výrazně souměrné, až 3 cm dlouhé; vnější okvětní lístky jsou petaloidní, modrofialové, jeden je prodloužen do ostruhy 0,5–1 cm dlouhé, vnitřní okvětní lístky jsou drobné, žlutavé; tyčinek je mnoho; gyneceum tvoří zpravidla 3 volné plodolisty, v každém se zakládá více vajíček. Plody jsou krátce a hustě chlupaté měchýřky.
Delphinium dasycaulon
Delphinium dasycaulonDelphinium dasycaulon
Delphinium dasycaulon
Delphinium dasycaulon
Fotografováno ve dnech 28. a 31. 10. a 1. 11. 2013 (Etiopie, Simien Mountains: mezi tábořišti Sankaber a Geech; Sone).