Syn.: Delphinastrum elatum (L.) Spach, Delphinium intermedium Soland, Delphinium alpinum Waldst. et Kit., Delphinium tiroliense Kerner
Česká jména: ostružka prostřední (Presl 1819), ostrůžka podneslá (Opiz 1852), stračka vysoká (Sloboda 1852, Čelakovský 1879, Polívka 1912, Dostál 1950), stračka vyvýšená (Dostál 1989, Kubát 2002)
Slovenská jména: ostružka urostlá (Reuss 1853), stračia nôžka vysoká (Dostál 1950), stračonôžka vysoká (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Ranunculaceae Juss. – pryskyřníkovité

Delphinium elatum

Rozšíření: Hory střední Evropy, severovýchodní Evropa, Sibiř, Střední Asie, u nás pouze vzácně v Českém ráji, Krkonoších, Orlických horách, na Králickém Sněžníku, v Hrubém Jeseníku a zplaněle na Šumavě.

Ekologie: Roste na horských a subalpínských nivách a prameništích, na hlubokých zamokřených půdách. Kvete od července do srpna.

Popis: Vytrvalá bylina s dřevnatým oddenkem, přímou lodyhou, až 200 cm vysokou, s dlouze řapíkatými dlanitodílnými dolními listy (horní jsou krátce řapíkaté) a s květy v bohatých koncových hroznech modrými, vzácně i bílými. Plodem jsou měchýřky s křídlatými semeny. Druh je poměrně variabilní v odění lodyh i stopek květů, většina rostlin je lysá, vyskytují se však i jedinci s roztroušenými chlupy.

Ohrožení a ochrana: Stračka vyvýšená je z hlediska ohrožení hodnocena jako druh silně ohrožený (C2r), chráněna zákonem je ve stejné kategorii (§2).

Poznámka: V kultuře se často pěstují různé kulturní formy tohoto rodu i zahradní kříženci.

Delphinium elatumDelphinium elatum
Delphinium elatum

Fotografováno dne 11. 7. 2003 (Česko, Hrubý Jeseník, Velká kotlina).