Syn.: Chrysanthemum bellum Grüning, Chrysanthemum indicum var. acutum Uyeki, Chrysanthemum jucundum Nakai et Kitag., Chrysanthemum lavandulifolium (Fisch. ex Trautv.) Makino, Chrysanthemum namikawanum Kitam., Dendranthema indicum var. aromaticum Q. H. Liu et S. F. Zhang, Dendranthema lavandulifolium (Fisch. ex Trautv.) Y. Ling et C. Shih, nom. illeg., Pyrethrum lavandulifolium Fisch. ex Trautv.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Dendranthema lavandulifolium
Rozšíření: Areál druhu leží v pásu od východní Indie přes východní Čínu, Tchaj-wan, Mongolsko, Koreu až na Dálný východ, kde zasahuje až do Japonska. Rozlišuje se několik vnitrodruhových taxonů.
Ekologie: Vyhledává vlhčí stanoviště v říčních údolích, na horských svazích a skalnatých úvozech, dává přednost hlinito-písčité půdě, vyskytuje v rozmezí od 600 až do 2800 m n. m. V Japonsku sestupuje i do nižších poloh a je s oblibou pěstována i jako rostlina okrasná v zahradách a parcích (Dendranthema lavandulifolium var. seticuspe). Kvete od května do listopadu, v Japonsku od září do listopadu.
Dendranthema lavandulifolium
Popis: Vytrvalá bylina dosahující vzrůstu 30–150 cm, s lodyhou přímou, od horní poloviny vrcholičnatě větvenou, v horní části jemně chlupatou. Listy jsou střídavé, s řapíkem 0,5–1 cm dlouhým, čepele jsou v obrysu široce úzce vejčité až vejčité, úzce eliptické nebo kopinaté, 2–7 cm dlouhé a 1,5–4,5 cm široké, peřenosečné, s velmi úzkými úkrojky, skoro lysé. Směrem nahoru ke květním úborům se listy zmenšují a jsou stále jednodušší, tedy jen trojdílné či dokonce celokrajné. Květenstvím je chocholík; jednotlivé úbory dosahují průměru 1–1,5 cm; zákrov má v průměru 5–7 mm a je mírně chlupatý, zákrovní listeny jsou v pěti řadách, vnější listeny jsou čárkovité, až 2,5 mm dlouhé, střední a vnitřní vejčité, úzce eliptické až obkopinaté, asi 4,5 mm dlouhé; jazykovité květy jsou žluté, liguly 1–7,5 mm dlouhé. Plody jsou nažky, 1,2–1,5 mm dlouhé.
Využití: Podobně jako u jiných příbuzných druhů obsahuje nať i této rostliny látky s antimikrobní účinností, která byla i vědecky ověřena. Navíc její pach odpuzuje hmyz. Pokud se do listů balilo maso ulovených zvířat, nezačalo se tak brzo kazit.
Dendranthema lavandulifolium
Dendranthema lavandulifolium
Dendranthema lavandulifolium
Dendranthema lavandulifolium
Fotografováno v říjnu 2014 (Japonsko, Tokio).