Syn.: Epigeneium pulchellum (Ridl.) Summerh., Katherinea pulchella (Ridl.) A. D. Hawkes, Sarcopodium pulchellum Ridl.
Česká jména: stromobytec (Presl 1846)
Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité
Dendrobium brevibulbum
Rozšíření: Endemit indonéského ostrova Sumatra, byl zaznamenán především na severu ostrova, v provincii Aceh.
Ekologie: Roste epifyticky nebo terestricky ve vlhkých tropických horských lesích, v nadmořských výškách zhruba od 1550 až do 3400 m.
Dendrobium brevibulbum
Popis: Vytrvalá bylina s větveným plazivým oddenkem, z něhož vyrůstají nevelké vejcovité pahlízy. Z vrcholu každé pahlízy vyrůstají 2 listy, které jsou eliptické, 3–5 cm dlouhé a 1–1,5 cm široké, celokrajné, na vrcholu vykrojené. Květy jsou jednotlivé nebo vyrůstají po 2, jsou resupinované, dosahují průměru asi 3,8 cm, okvětní lístky jsou většinou bělavé nebo i načervenalé, vnější okvětní lístky jsou vejčité, širší než okvětní lístky vnitřní, pysk je 3laločný, se žlutým pruhem a červenými žilkami. Plodem je tobolka.
Ohrožení a ochrana: Všechny druhy orchidejí (tedy i tento představovaný) jsou chráněny mezinárodní obchodní úmluvou CITES.
Poznámka: V rámci rodu bývá tento druh řazen do sekce Sarcopodium, která čítá asi 38 druhů z Indie, Thajska, Číny, Malajsie, Indonésie a Filipín. Většina z nich se vyskytuje v tropických horských lesích. Část literatury rozděluje druhy v této sekci do rodů Epigeneium (s jediným listem na pahlíze) a Katherinea (se 2–3 listy).
Dendrobium brevibulbum
Dendrobium brevibulbum
Fotografoval Mário Duchoň, dne 14. 2. 2013 (Indonésie, Sumatra, Aceh, Gunung Kemiri).