Syn.: Callista fimbriata (Hook.) Kuntze, Callista normalis (Falc.) Kuntze, Dendrobium normale Falc.
Česká jména: stromobytec (Presl 1846)
Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité
Dendrobium fimbriatum
Rozšíření: Druh jihovýchodní Asie, vyskytuje se v nižších polohách východní části Himálaje, v horách severovýchodní Indie a Barmy, v Thajsku, Indočíně a jižní Číně. Kromě nominátní variety s květy zcela žlutými se rozlišuje ještě varieta Dendrobium fimbriatum var. oculatum, jejíž pysk nese výraznou tmavě purpurovou skvrnu.
Ekologie: Roste epifyticky v podhorských a horských lesích, taktéž terestricky na vlhkých skalách v horských údolích, v nadmořských výškách zhruba od 600 až do 2400 m.
Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou poléhavou nebo svěšenou, 50–120 cm dlouhou, nevětvenou. Listy vyrůstají v bazální části lodyhy, jsou podlouhlé až kopinaté, 8–15,5 cm dlouhé a 2–3,6 cm široké, kožovité, celokrajné, na vrcholu špičaté, někdy i vykrojené. Květenství je hroznovité, 5–15 cm dlouhé, 6–12květé, na stopce 2–4 cm dlouhé; listeny jsou vejčité až trojúhelníkovité, 3–5 mm dlouhé, blanité, na vrcholu špičaté; květy jsou vonné, žluté až žlutooranžové, vnější okvětní lístky jsou podlouhlé, 13–18 mm dlouhé, celokrajné, tupé; vnitřní okvětní lístky jsou eliptické, 12–19 mm dlouhé, jemně zubaté, na vrcholu tupé; pysk je skoro okrouhlý, 15–20 mm dlouhý, chlupatý, na bázi nehetnatý, po okraji velmi výrazně třásnitý, sytě žlutý, u variety D. f. var. oculatum navíc s velkou purpurovou skvrnou; sloupek je asi 2 mm dlouhý. Plodem je tobolka.
Ohrožení a ochrana: Mezinárodní ochranu druhu zajišťuje obchodní úmluva CITES.
Využití: Nezřídka v kultuře pěstovaný druh, častěji je zřejmě možné se ve sbírkách setkat s varietou Dendrobium fimbriatum var. oculatum.
Poznámka: V rámci neobyčejně početného rodu – v současnosti čítá 1523 akceptovaných druhů – je tento druh zařazován do typové sekce Dendrobium, která zahrnuje 50 až 60 převážně epifytních druhů z velkého území sahajícího od Indie až po Japonsko, Papuu-Novou Guineu a Austrálii.
Dendrobium fimbriatumDendrobium fimbriatum
Dendrobium fimbriatum
Dendrobium fimbriatum
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 19. 2. 2014 (Kostarika, Jardín Botánico Lankester – rostliny pocházejí z kultury).