Syn.: Callista kingiana (Bidwill ex Lindl.) Kuntze, Dendrobium kingianum var. album B. S. Williams, Dendrobium kingianum var. pallidum F. M. Bailey, Dendrobium kingianum var. silcockii F. M. Bailey, Dendrocoryne kingianum (Bidwill ex Lindl.) Brieger, Thelychiton kingianus (Bidwill ex Lindl.) M. A. Clem. et D. L. Jones, Tropilis kingiana (Bidwill ex Lindl.) Butzin
Česká jména: stromobytec (Presl 1846)
Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité

Dendrobium kingianum

Rozšíření: Druh východní Austrálie, vyskytuje se v pobřežních oblastech jihovýchodního Queenslandu a na severovýchodě Nového Jižního Walesu. Byl zavlečen i na novozélandský Severní ostrov.

Ekologie: Roste obvykle litofyticky na přistíněných skalách, vzácněji i terestricky nebo epifyticky na kmenech stromů, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1200 m. Kvete od srpna do října.

Popis: Vytrvalá bylina s pahlízami nejširšími při bázi, vystoupavými až přímými, dužnatými, 5–30(–50) cm dlouhými, se 3–6 listy nahloučenými při vrcholu. Ty jsou úzce eliptické až úzce obvejčité, 3–10 cm dlouhé a 1–2 cm široké, celokrajné, lysé. Květenství je 7–20 cm dlouhé, 2–15květé, okvětní lístky jsou bílé, narůžovělé či až tmavě fialové, dorsální vnější okvětní lístek je 9–16 mm dlouhý, pysk je 8–15 mm dlouhý a 7–12 mm široký, někdy bílý, avšak často nachově naběhlý, sloupek je asi 3 mm dlouhý. Plodem je tobolka.

Využití: Tento druh orchideje je poměrně často pěstován v kultuře, patří k nejznámějším i nejsnadněji kultivovatelným zástupcům svého rodu. Prospívá na polostinných místech, je zcela nezbytné jej chránit před mrazem, v zimě by měly být zároveň pro rostlinu zajištěny sušší podmínky.

Ohrožení a ochrana: Na všechny vstavačovité – tedy i na tento druh – se vztahuje ochrana mezinárodní obchodní úmluvy CITES.

Poznámka: V rámci početného rodu je řazen do sekce Dendrocoryne, jejíž zástupci se vyskytují v Austrálii a na přilehlých pacifických ostrovech (přes Novou Kaledonii a Vanuatu až po Fidži).

Dendrobium kingianumDendrobium kingianum
Dendrobium kingianumDendrobium kingianum
Dendrobium kingianum

Fotografováno dne 15. 5. 2019 (Dánsko, Kodaň, Statens Naturhistoriske Museum, Botanisk Have).