Syn.: Callista mirbelliana (Gaudich.) Kuntze, Dendrobium aruanum Kraenzl., Dendrobium buluense Schltr., Dendrobium giulianettii F. M. Bailey, Dendrobium polycarpum Rchb. f., Dendrobium rosenbergii Teijsm. et Binn., Dendrobium wilkianum Rupp, Durabaculum mirbelianum (Gaudich.) M. A. Clem. et D. L. Jones
Česká jména: stromobytec (Presl 1846)
Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité
Dendrobium mirbelianum
Rozšíření: Areál se rozkládá na východě Indonésie v Molukách, dále zahrnuje Papuu-Novou Guineu a Šalamounovy ostrovy, severovýchodní Austrálii, v Mikronésii roste jen na ostrově Chuuk (Truk) a na Palau. Na Palau druh roste nehojně, a to především na ostrově Babeldaob.
Ekologie: Obvykle epifyt, roste v nížinných tropických deštných lesích, ale i v mokřadních porostech a na okraji mangrove, v savaně může výjimečně růst i jako litofyt. Na Papui-Nové Guineji vystupuje až do nadmořské výšky 650 m. Kvete téměř po celý rok.
Dendrobium mirbelianum
Popis: Vytrvalá bylina s olistěnými, vzpřímenými lodyhami 0,5–3,2 m dlouhými; dolní internodia bývají hlízovitě ztloustlá. Listy jsou dvouřadě uspořádané, střídavé, přisedlé, vejčité až podlouhlé, 8–12,5 cm dlouhé a 2­­–5 cm široké, kožovité, na osluněných místech s nachovými skvrnami a okraji, na bázi s pochvou až 3 cm dlouhou, celokrajné, na vrcholu tupé až vykrojené. Květenství je koncový hrozen 12–45 cm dlouhý, s 4–30 květy; květy jsou resupinátní, žluté nebo hnědožluté, oranžově žilkované, pysk je světlejší, s nachovými žilkami; vnější okvětní lístky jsou kopinaté, 2,2–2,8 cm dlouhé a 0,6–0,7 cm široké, vnitřní okvětní lístky jsou úzce kopisťovité, 2,2–5 cm dlouhé a 0,4–0,7 cm široké, špičaté, pysk je trojlaločný, 1,6–2,5 cm dlouhý a 1,2–1,5 cm široký, jeho postranní laloky jsou podlouhlé, zaokrouhlené, prostřední lalok je obvejčitý, na okraji zvlněný, na ploše v bílém středu s několika zvlněnými lištami, na vrcholku dolů zahnutý a špičatý; sloupek je 4–5 mm dlouhý; semeník je 1–2,5 cm dlouhý. Plodem je čihovitá tobolka.
Ohrožení a ochrana: Druh – podobně jako ostatní orchideje – podléhá mezinárodní obchodní úmluvě CITES.
Poznámka: Na jihu Papuy-Nové Guineje a v severní Austrálii mají rostliny tohoto druhu obvykle malé, kleistogamické květy.
Dendrobium mirbelianum
Dendrobium mirbelianum
Dendrobium mirbelianum
Dendrobium mirbelianum
Dendrobium mirbelianum
Dendrobium mirbelianum
Dendrobium mirbelianum
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 22. 1. 2018 (Palau, Babedaob, nad jezerem Ngardok).