Syn.: Callista nobilis (Lindl.) Kuntze, Dendrobium coerulescens Wall. ex Lindl., Dendrobium formosanum (Rchb. f.) Masam., Dendrobium lindleyanum Griff.
Česká jména: stromobytec (Presl 1846)
Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité
Dendrobium nobile
Rozšíření: Hory jižní Asie – vyskytuje se v oblasti od Nepálu a jihovýchodního Tibetu přes Barmu, severní Thajsko, Laos a Vietnam až po jižní Čínu a Tchaj-wan. Pěstuje se v mnoha subtropických a tropických oblastech světa, může i zplaňovat, byl zavlečen na Havajské ostrovy.
Ekologie: Orchidej rostoucí v horských lesích epifyticky na kmenech a větvích stromů, ale také litofyticky na skalách v horských údolích a roklích, v nadmořských výškách od 500 do 1700 m.
Dendrobium nobile
Popis: Vytrvalá bylina s masitou a nepravidelně ztlustlou pahlízou 10–60 cm dlouhou, nevětvenou, jednotlivé její články jsou 2–4 cm dlouhé. Listy jsou podlouhle kopinaté až obkopinaté, 6–11 × 1–3 cm, kožovité, celokrajné. Květenství je 1–4květé, květy jsou velké, bílé, s nádechem světle fialové na vrcholech okvětních lístků, někdy bledě purpurově červené, s purpurově červeným proužkování po obou stranách pysku a s purpurově červenou skvrnou na bázi pysku. Vnější okvětní lístky jsou kopinaté, 25–35 mm dlouhé a 10–14 mm široké, vnitřní okvětní lístky jsou široce vejčité, 25–35 mm dlouhé a 18–25 mm široké, pysk je široce oválný, 25–35 × 22–32 mm. Plodem je tobolka.
Ohrožení a ochrana: Druh je zařazen pod ochranu mezinárodní obchodní úmluvy CITES.
Využití: Poměrně častý host evropských orchidejových sbírek, dobře roste, snadno se množí. V kultuře je v mnoha hybridech různých barev.
Dendrobium nobile
Dendrobium nobile
Dendrobium nobile
Dendrobium nobile
Fotografovala Věra Svobodová, dne 6. 5. 2013 (USA, Havajské ostrovy, Hawaii, u Kaumana Caves).