DENDROBIUM SMILLIEAE F. Muell. – stromobytec

Syn.: Callista ophioglossa (Rchb. f.) Kuntze, Callista smillieae (F. Muell.) Kuntze, Coelandria smillieae (F. Muell.) Fitzg., Dendrobium keffordii F. M. Bailey, Dendrobium ophioglossum Rchb. f., Pedilonum smillieae (F. Muell.) Rauschert
Česká jména: stromobytec (Presl 1846)
Čeleď: Orchidaceae – vstavačovité

Dendrobium smillieae

Rozšíření: Druh se vyskytuje v severovýchodní Austrálii a na Papui-Nové Guinei. V rámci velmi početného rodu Dendrobium je tento druh řazen do sekce Pedilonum, která zahrnuje asi 80 druhů vyskytujících se v oblasti od Indie po Samou. Centrem diverzity této sekce je Papua-Nová Guinea, kde se objevuje asi 30 druhů.

Ekologie: Tropická epifytní i litofytní orchidej rostoucí na kmenech stromů i na skalách v oblasti pobřežních deštných lesů, v pásmu do nadmořské výšky 500 m. Kvete na jaře a v časném létě, tedy od srpna do listopadu, doba květu trvá 2 až 6 týdnů. Květy jsou opylovány ptáky.

Dendrobium smillieae

Popis: Vytrvalá bylina s dlouhými vzpřímenými nebo i převislými mnohočetnými pahlízami, které jsou buď olistěné, anebo mohou být i bez listů, ty jsou pak většinou zakončené hustým květenstvím. Listy jsou dvouřadé, přisedlé, kopinaté, 12–18 cm dlouhé, terminální hroznovité květenství je 4–12 cm dlouhé, samy květy jsou asi 2 cm dlouhé, 5 okvětních lístků je úzce vejčitých až kopinatých, ve dvou barevných formách – jedna je růžová, druhá bílozelená, pysk je sytě zelený, člunkovitý, ostruha je krátká. Plodem je tobolka.

Ohrožení a ochrana: Na druh se vztahuje ochrana mezinárodní úmluvy o obchodu s ohroženými druhy CITES.

Poznámka: Vědecké jméno rodu Dendrobium vlastně prozrazuje, že tyto rostliny žijí na stromech. Řecké slovo dendron označuje strom, bios je život. Preslovo české národní jméno „stromobytec“ je tedy přiléhavé a rozhodně vhodné.

Dendrobium smillieaeDendrobium smillieae
Dendrobium smillieae
Dendrobium smillieae

Fotografoval Dave Kimble (Austrálie, Queensland, Hull River).