Syn.: Acoridium latifolium (Lindl.) Rolfe, Platyclinis latifolia (Lindl.) Hemsl.
Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité

Dendrochilum latifolium

Rozšíření: Tento druh se vyskytuje pravděpodobně jen na Filipínách, byl zaznamenán na ostrovech Luzon, Mindoro a Mindanao. Jsou rozlišovány dvě variety, kromě nominátní je to ještě varieta Dendrochilum latifolium var. macranthum (syn. Dendrochilum grandiflorum, D. macranthum), tu představují i naše snímky.

Ekologie: Roste epifyticky v podhorských a horských tropických lesích, stoupá až do nadmořské výšky okolo 2200 m.

Dendrochilum latifolium

Popis: Vytrvalá bylina s krátkým oddenkem a pahlízami 2–8 cm dlouhými. Listy vyrůstají jednotlivě z pahlíz, jsou řapíkaté, jejich čepel je eliptická, 10–35(–50) cm dlouhá a až 6(–8) cm široká. Květenství je hroznovité, obvykle svěšené, 45–60 cm dlouhé; listeny jsou až 10 mm dlouhé a 7 mm široké; květy jsou drobné, vnější i vnitřní okvětní lístky jsou žlutohnědé, kopinaté, 8–11 mm dlouhé, vnitřní lístky jsou o něco menší než vnější, pysk je hnědooranžový, 3laločný, asi 4 mm dlouhý. Plodem je tobolka.

Ohrožení a ochrana: Druh se objevuje v orchidejových sbírkách poměrně často, právní ochranu mu garantuje mezinárodní úmluva o obchodu s přírodninami CITES.

Poznámka: Rod Dendrochilum je druhově dosti bohatý, v současnosti zahrnuje 289 akceptovaných druhů (POWO 2018), které se vyskytují v jihovýchodní Asii, v oblasti od Thajska a Tchaj-wanu až po Sumatru, Jávu a Novou Guineu.

Dendrochilum latifoliumDendrochilum latifolium
Dendrochilum latifolium

Fotografováno dne 26. 7. 2018 (Německo, Botanischer Garten und Botanisches Museum Berlin).