Syn.: Dalbergia heterophylla Willd., Deguelia trifoliata (Lour.) Taub., Deguelia uliginosa (Willd.) Baill., Derris affinis Benth., Derris floribunda Prain, Derris forsteniana Miq., Derris heterophylla (Willd.) K. Heyne, Derris uliginosa (Willd.) Benth., Galedupa uliginosa (Willd.) Roxb., Pongamia madagascariensis Bojer ex Oliver, Pongamia uliginosa (Willd.) DC., Pterocarpus frutescens Blanco, Pterocarpus uliginosus Roxb., Robinia uliginosa Willd.
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité
Derris trifoliata
Rozšíření: Rozsáhlý areál zahrnuje pobřežní oblasti východní Afriky, Madagaskar, jižní a jihovýchodní Asii od Srí Lanky a jižní Indie po Malajsii a jihovýchodní Čínu, také v Indonésii, na Filipínách, Tchaj-wanu a souostroví Rjúkjú. Přesahuje na Papuu-Novou Guineu, do severní a severovýchodní Austrálie, do Mikronésie a Melanésie, nejdále na Samou. Jen zřídka roste ve vnitrozemí.
Ekologie: Součást břehových porostů podél vodních toků, křovin na mokřadech, ale i lemy mořských pobřeží a mangrove.
Derris trifoliata
Popis: Keřová liána; lodyhy jsou ovíjivé, lysé, až 2,5 m dlouhé. Listy jsou střídavé, lichozpeřené, (1–)2(–3) jařmy; řapík je 5–9 cm dlouhý; vřeteno je 7–15 cm dlouhé, lístky jsou krátce řapíčkaté, vejčité až kopinaté, 5–10 cm dlouhé a 2–4 cm široké, na bázi zaokrouhlené až srdčité, na vrcholu tupě zašpičatělé. Květenství jsou úžlabní hrozny 5–10 cm dlouhé, s 2–3(–6) přesleny květů; květní stopky jsou 2–4 mm dlouhé; kalich je zvonkovitý, asi 2 mm dlouhý, cípy jsou krátké, tupé; koruna je bělavá nebo růžová, asi 1 cm dlouhá, pavéza je téměř polokruhovitá, 8–10 mm dlouhá, křídla jsou 7–12 mm dlouhá, člunek je 5–7 mm dlouhý, pravoúhle zakřivený. Lusky jsou smáčknuté, v obrysu okrouhlé až podlouhlé, 2,5–4 cm dlouhé, s 1–2 semeny.
Derris trifoliata
Derris trifoliata
Derris trifoliata
Fotografováno dne 3. 2. 2018 (Palau, Koror, Ngermid).