Čeleď: Brassicaceae Burnett – brukvovité
Descurainia lemsii
Rozšíření: Endemit Kanárských ostrovů, vyskytuje se jen na ostrově Tenerife.
Ekologie: Roste v horní části tenerifských borových lesů (s Pinus canariensis) na severní straně vulkánu Teide, v nadmořských výškách od 1600 do 2000 m. Kvete od března do května.
Descurainia lemsii
Popis: Polokeř až 100 cm vysoký, stříbřitě šedozelený, s větvemi vystoupavými až přímými. Listy jsou dvakrát zpeřené, šedozelené, s úkrojky úzce kopinatými, špičatými. Květenství je hroznovité, terminální, květy jsou 4četné, kališní lístky vejčité, jemně chlupaté, korunní lístky eliptické, 5–6 mm dlouhé, žluté. Plody jsou šešule 20–35 mm dlouhé, na stopkách vzpřímených, nerozestálých.
Poznámka: Na Kanárských ostrovech se vyskytuje sedm druhů úhorníků, všechny jsou endemické. Křovitý druh Descurainia bourgaeana je podstatným krajinotvorným prvkem subalpínského stupně ostrova Tenerife, vytváří zde rozsáhlé porosty, zde představovaný druh D. lemsii je potom rozšířen v nadmořských výškách jen o něco menších. Ještě níže najdeme druh Descurainia millefolia, ten je na Tenerife nejhojnější, zároveň se vyskytuje i na sousedních ostrovech La Palma a La Gomera.
Descurainia lemsii
Descurainia lemsii
Descurainia lemsiiDescurainia lemsii
Descurainia lemsii
Descurainia lemsii
Fotografováno dne 27. 3. 2006 (Španělsko, Kanárské ostrovy, Tenerife, Izaña).