Syn.: Briza cynosuroides Scop., Briza disticha Moench, Brizopyrum siculum (Jacq.) Link, Catapodium siculum (Jacq.) Link, Cynosurus siculus Jacq., Desmazeria pignattii Brullo et Pavone, Eragrostis sicula (Jacq.) K. Koch, Poa sicula (Jacq.) Jacq., Triticum brizoides Lam.
Čeleď: Poaceae Barnhart – lipnicovité
Desmazeria sicula
Rozšíření: Mediteránní druh, roste ve Španělsku, v kontinentální části Itálie jen v Kalábrii, na Sardinii, Sicílii a na Maltě a snad i v Albánii; v severní Africe v Alžírsku, Tunisku a Libyi.
Ekologie: Roste na písčitých nebo štěrkovitých půdách podél mořského pobřeží, často na zazemněných dunách.
Desmazeria sicula
Popis: Drobná jednoletá tráva, tvoří svazečky přímých nebo vystoupavých stébel vysokých 3–13 cm. Listy jsou čárkovité, 1–2 mm široké, často svinuté; jazýček dosahuje délky kolem 1 mm. Květenství tvoří zpravidla nevětvený hrozen klásků, zřídka je vyvinuta jedna postranní větvička; klásky jsou nápadné, 11–20květé, přisedlé, šikmo odstálé, zploštělé, v obrysu kopinaté, 1,1–1,3 cm dlouhé a 4–4,5 mm široké; plevy jsou poněkud nestejné, asi 3,5 mm dlouhé; pluchy jsou špičaté, asi 3,5 mm dlouhé, bezosinné. Plody jsou drobné obilky.
Poznámka: Dosti nápadná tráva s velkými klásky, poněkud připomínající druhy rodu milička (Eragrostis), od nichž se liší vyvinutým jazýčkem.
Desmazeria siculaDesmazeria sicula
Desmazeria sicula
Desmazeria sicula
Fotografováno dne 16. 5. 2013 (Itálie, Sardinie: San Salvatore, Cala Maimoni).