Syn.: Hedysarum uncinatum Jacq., Meibomia uncinata (Jacq.) Kuntze
Česká jména: stužkovec (Presl 1846)
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité
Desmodium uncinatum
Rozšíření: Druh Střední a Jižní Ameriky, areál sahá od Salvadoru přes sever Jižní Ameriky až po střední Argentinu. Byl zavlečen také do tropické Afriky, na Madagaskar, do jihovýchodní Asie, východní Austrálie i na Havajské ostrovy. V některých oblastech má jeho šíření invazivní charakter.
Ekologie: Roste ve stálezelených i poloopadavých horských a podhorských lesích a křovinách, v nadmořských výškách od 500 až do 2400 m, sekundárně se objevuje jako plevel na okrajích polí a plantáží, v lesních lemech i křovinách, kolem silnic, podél plotů a na dalších narušovaných místech.
Desmodium uncinatum
Popis: Vytrvalá popínavá bylina s lodyhou v průřezu okrouhlou nebo slabě hranatou, hustě chlupatou. Listy jsou střídavé, řapíkaté, 3četné, lístky jsou vejčité až kopinaté, vrcholový lístek je 2,5–8,5 cm dlouhý a 1,8–5 cm široký, postranní lístky jsou o něco menší, 2–7,7 cm dlouhé a 1,1–4,6 cm široké, na bázi zaokrouhlené, celokrajné, na vrcholu špičaté, na líci s nápadnou bílou chlupatou skvrnkou uprostřed, na rubu jsou listy žláznatě chlupaté; palisty jsou kopinaté, 4–7 mm dlouhé. Květenství je terminální nebo axilární zdánlivý hrozen či lata, je 10–25 cm dlouhé; listeny jsou vejčité, 4–6 mm dlouhé, květy vyrůstají většinou ve svazečcích po 2 a jsou nachové až nafialovělé; kalich je 3–5 mm dlouhý; pavéza je 6,5–10 mm dlouhá. Plodem je chlupatý struk se 4–8 články, které jsou 3–4 mm dlouhé.
Desmodium uncinatum
Desmodium uncinatum
Desmodium uncinatum
Desmodium uncinatum
Desmodium uncinatum
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 22. 10. 2016 (Madagaskar, Réserve spéciale d’Analamazaotra).