九 龙 柏 Devítidračí jalovec

Juniperus chinensis, jalovec čínský (Cupressaceae)

九 龙 柏, Devítidračí jalovec, Nine-Dragon Juniper:

  • Výška stromu: asi 10 m
  • Odhadované stáří: přes 500 let

Pozoruhodný exemplář jalovce čínského opatrují v Pekingu v areálu Chrámu nebes. Strom starý více než 500 let má kmen podélně zbrázděný hlubokými zvlněnými rýhami do tvarů, ve kterých se dá nalézt devět čínských draků vzlétajících do nebes. Strom byl v roce 2018 zařazen mezi 10 nejvýznačnějších stromových králů Pekingu.

Pro Číňany mají zvláštní význam nejen stáří a posvátné místo růstu stromu, ale především siluety draků na kmeni. V dávných dobách byl v Číně drak považován za nejposvátnější zvíře a na rozdíl od zlého draka západní kultury je to dobromyslné a vlídné stvoření. Je patronem síly, vody a deště. Čínský lid vnímal draky jako ochránce a symbol štěstí. Pro císaře byl symbolem neomezené moci a síly. Drak také často vystupoval jako strážce tajemství a moudrá bytost, pro jejíž radu chodili poutníci i tisíce kilometrů.
Čínský drak svým tělem připomíná obřího hada s tygří hlavou a čtyřmi končetinami zakončenými čtyřmi prsty s orlími drápy. Břicho má hladké, zbytek těla je pokrytý šupinami, po celé délce hřbetu má hustou hřívu. Císařský drak se lišil od ostatních pěti prsty na končetinách, měl většinou zlatou barvu a jeho výhradní použití měl císař. Draci nejčastěji zdobili císařské budovy a chrámy.
Čínský drak je také symbolem čínského národa, čínští císaři se považovali za potomky draka.

K taoistickému chrámovému komplexu Chrám nebes postavenému v roce 1420 patří Síň modliteb za dobrou úrodu, Císařská klenba nebes, Kruhový oltář, malý palác a další budovy, obklopené parkem o rozloze 273 ha. V parku převládají jalovce, je jich tu vysázeno na 4000.
Každý rok v době zimního slunovratu přinášeli do Chrámu nebes čínského císaře, aby se tu postil, modlil a obětoval bohům, a tak zajistil dobrou úrodu pro příští rok. A to všechno tento jalovec pamatuje!

九 龙 柏 Devítidračí jalovec
九 龙 柏 Devítidračí jalovec
九 龙 柏 Devítidračí jalovec
九 龙 柏 Devítidračí jalovec
九 龙 柏 Devítidračí jalovec
九 龙 柏 Devítidračí jalovec

Fotografováno dne 20. 4. 2016.