Syn.: Dianthus carthusianorum var. latifolius Griseb. et Schenk, Dianthus montivagus Domin
Čeleď: Caryophyllaceae Juss. – hvozdíkovité
Dianthus carthusianorum subsp. latifolius
Rozšíření: Roste v Karpatech s přesahem na střední Moravu, ve Východních Alpách a jejich předhoří, v severní části Balkánského poloostrova. U nás roste pouze na Moravě, hojně na východě, ve střední a na severní Moravě vzácněji.
Ekologie: Roste na mezofilních loukách a pastvinách, na stepích a lesostepích, na hlubokých, na živiny bohatých půdách, v pásmu od nížin do podhůří. Kvete od června do září.
Dianthus carthusianorum subsp. latifolius
Popis: Vytrvalá bylina vysoká 20–60 cm, nápadně statnější než hvozdík kartouzek pravý (D. carthusianorum subsp. carthusianorum). Lodyha je přímá nebo krátce vystoupavá, nevětvená, se 4–6 lodyžními články, uzliny jsou kuželovité. Lodyžní listy jsou celokrajné, vstřícné, přisedlé, čárkovité, dolní lodyžní listy jsou 3–5 mm široké. Květenství je strboulovité, silně stažené, složené z 5–12 květů, podepřené čárkovitými listeny. Podkališní listence jsou žlutohnědé až červenohnědé. Listeny a podkališní listence jsou dlouze osinaté. Čepel korunních lístků je nepravidelně zubatá, tmavočervená až nachově červená. Plodem je tobolka.
Ohrožení a ochrana: V Červeném seznamu ČR je uveden jako taxon ohrožený (C3).
Poznámka: Vymezení jednotlivých poddruhů hvozdíku kartouzku vyžaduje detailní studium, charakter vnitrodruhové variability u tohoto druhu je velmi komplikovaný.
Dianthus carthusianorum subsp. latifolius
Dianthus carthusianorum subsp. latifoliusDianthus carthusianorum subsp. latifolius
Dianthus carthusianorum subsp. latifolius
Dianthus carthusianorum subsp. latifolius
Fotografováno dne 14. 7. 2013 (PR Machová).