Syn.: Dianthus brachyanthus var. tarraconensis Costa, Dianthus brachyanthus subsp. tarraconensis (Costa) Rivas Mart. ex M. B. Crespo et Mateo, Dianthus hispanicus Asso, Dianthus hispanicus subsp. tarraconensis (Costa) Molero, Dianthus pungens subsp. tarraconensis (Costa) O. Bolòs et Vigo
Čeleď: Caryophyllaceae Juss. – hvozdíkovité
Dianthus pungens subsp. hispanicus
Rozšíření: Areál poddruhu zahrnuje východní a jižní část Španělska, další poddruhy hvozdíku Dianthus pungens rostou v širším území od jižní Francie po Maroko.
Ekologie: Stanovištěm jsou světliny v suchých křovinách, preferuje mělké kamenité půdy a vápencové podklady. Obvykle roste v nadmořských výškách 600–1500 m.
Dianthus pungens subsp. hispanicus
Popis: Vytrvalá trsnatá rostlina, dorůstá výšky 10–40(–60) cm; lodyhy jsou jednoduché, víceméně přímé, na bázi dřevnatí. Listy jsou vstřícné, šídlovité, 1,5–5 cm dlouhé a jen 0,5–2,5 mm široké, tuhé, sivé, na okraji drsné, na vrcholu špičaté nebo tupě špičaté. Oboupohlavné květy jsou jednotlivé na koncích větví, obvykle jich je na lodyze 1–6; podkališní listence jsou 4, zdéli 1/3–1/2 kalicha, vejčité až obvejčité, na vrcholu náhle zašpičatělé, s hrotem; kalich je 1,4–1,8 cm dlouhý, s trojúhelníkovitými, 3–6 mm dlouhými špičatými zuby asi 3krát delšími než širokými; koruna dorůstá 0,5–2 cm v průměru, korunní lístky jsou nehetnaté, drobně vroubkované, téměř celokrajné, obvykle na líci živě růžové a na rubu světlejší; tyčinek je 10; semeník srůstá ze 2 plodolistů. Plodem je tobolka vyčnívající z kalicha.
Dianthus pungens subsp. hispanicus
Dianthus pungens subsp. hispanicus
Fotografovala Věra Svobodová, dne 17. 5. 2017 (Španělsko, Andalusie).