Syn.: Diastella serpyllifolia Salisb. ex Knight, nom. illeg., Diastella vacciniifolia Salisb. ex Knight, Leucadendron divaricatum P. J. Bergius
Čeleď: Proteaceae Juss. – proteovité
Diastella divaricata subsp. divaricata
Rozšíření: Roste v malém území na jihozápadě provincie Western Cape v Jihoafrické republice, a to jen v jižní polovině Kapského poloostrova. V tomto území je místy hojný.
Ekologie: Provází keříčkové typy vegetace fynbos na pískovcových plošinách a svazích do nadmořské výšky 600 m. Vyhledává spíše sušší stanoviště s mělkou kamenitou půdou, v územích s oceanickým klimatem, které stírá klimatické extrémy mezi zimou a létem i nocí a dnem. Rostliny jsou likvidovány požárem, přežívají pouze semena. Květy jsou opylovány samotářskými včelami, diaspory šíří mravenci.
Diastella divaricata subsp. divaricata
Popis: Drobný keřík s řídkými, křivolakými, často k zemi přitisklými, tlustými, odstále chlupatými větvičkami s vystoupavými konci, dorůstá do výšky 20–50 cm, ale dokáže vytvořit polykormon až 3 m v průměru. Listy jsou střídavé, vejčité až eliptické, 2–10 mm dlouhé a 2–7 mm široké, odstále chlupaté, celokrajné, na vrcholu zaokrouhlené. Strboulovitá květenství na koncích větviček jsou jednotlivá, asi 1 cm dlouhá a 1–1,5 cm v průměru, podepřená měkkými, čárkovitými listeny zdéli květů; květy jsou růžové, se stejnými okvětními cípy, postrádají nektaria; tyčinky jsou 4; gyneceum tvoří jediný plodolist, na vrcholu blizny je kyjovitý nosič pylu, na bázi intenzivněji fialový, na vrcholu tmavošedý. Plodem je nažka.
Ohrožení a ochrana: Jihoafrický Červený seznam (2012) hodnotí tento taxon jako vzácný (rare).
Poznámka: Naše snímky představují nominátní poddruh Diastella divaricata subsp. divaricata. V kopcích východně od Kapského Města se vyskytuje blízce příbuzný poddruh D. divaricata subsp. montana. Do rodu Diastella náleží celkem 7 druhů, všechny jsou endemity květenné říše Capensis.
Diastella divaricata subsp. divaricata
Diastella divaricata subsp. divaricata
Diastella divaricata subsp. divaricata
Diastella divaricata subsp. divaricata
Fotografováno dne 26. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Table Mountain National Park: plošiny severně od Buffelsfontein).