Syn.: Diastema micranthum Donn. Sm.
Čeleď: Gesneriaceae Rich. et Juss. ex DC. – podpětovité

Diastema affine

Rozšíření: Neotropický druh, vyskytuje se v jižní části Střední Ameriky a na severozápadě Jižní Ameriky, v oblasti od Nikaraguy přes Kostariku, Panamu a Kolumbii až po Ekvádor, je uváděn i z Peru.

Ekologie: Roste terestricky nebo vzácněji i epifyticky ve stálezelených podhorských a horských vlhkých lesích, často na březích vodních toků či na skalnatých stanovištích u vodopádů, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1500(–2700) m.

Diastema affine

Popis: Oddénkatá bylina s lodyhou poléhavou až vystoupavou, až 25 cm dlouhou. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, kopinaté až vejčité, 2–11 cm dlouhé a 1–5,5 cm široké, na bázi klínovité, zaokrouhlené až uťaté, po okraji pilovité, na vrcholu špičaté až zašpičatělé, chlupaté. Květenství je terminální nebo axilární, hroznovité nebo i jednokvěté, kratší než listy, jeho stopka je 1–2 cm dlouhá; kalich je 5cípý, cípy jsou kopinaté, 2–4 mm dlouhé; koruna je nálevkovitá, bílá či bělavá s fialovými skvrnkami na bázi korunních cípů, korunní trubka je 8–12 mm dlouhá, cípy jsou okrouhlé; tyčinky jsou 4, blizna je 2laločná. Plodem je tobolka.

Poznámka: K rodu Diastema je v současnosti řazeno 19 druhů (POWO 2019), vyskytují se v oblasti od jihu Mexika až po Bolívii.

Diastema affine
Diastema affine

Fotografováno dne 7. 4. 2019 (Ekvádor, provincie Pichincha, okolí Mindo).