Syn.: Bicuculla formosa (Haw.) Howell, Bikukulla formosa (Haw.) Coville, Capnorchis formosa (Haw.) Planch., Corydalis biaurita Hornem., Corydalis formosa Spreng., Corydalis formosa Pursh, Dicentra saccata (Nutt. ex Torr. et A. Gray) Walp., Diclytra formosa (Harv.) DC., Dielytra formosa (Haw.) G. Don, Dielytra formosa Spreng, Dielytra saccata Nutt., Dielytra saccata Nutt. ex Torr. et A. Gray, Eucapnos formosus (Andrews) Bernh., Fumaria biaurita Vahl ex Steud., Fumaria formosa Andrews, Fumaria formosa Haw.
Česká jména: srdcovka (Mareček 1996), srdcovka zdobná (Kubát 2002)
Čeleď: Fumariaceae DC. – zemědýmovité; Papaveraceae Juss. – mákovité
Dicentra formosa
Rozšíření: Severoamerický druh, roste při západním pobřeží od Britské Kolumbie po Kalifornii.
Ekologie: Na zastíněných nebo pohostinných místech v lesním podrostu, na pasekách nebo v mladých sukcesních stádiích lesa; především na živinami bohatších, vlhčích půdách. Vystupuje až do nadmořských výšek 1200 m, na jihu areálu až 2500 m.
Dicentra formosa
Popis: Vytrvalá bylina s oddenkem, vysoká 15–45 cm; lodyha je bezlistá. Listy jsou v přízemní růžici, dlouze řapíkaté, 3–5krát zpeřené, čepel v obrysu (15–)25–40(–55) cm dlouhá a (8–)12–20(–35) cm široká, úkrojky posledního řádu jsou podlouhlé, (4–)10–20(–50) mm dlouhé. Květenství je latnaté, tvoří jej 5–15(–30) oboupohlavných, bisymetrických nicích květů; kališní lístky jsou kopinaté až vejčité, 2–7 mm dlouhé; koruna je růžová nebo bělavá, protáhle srdčitá, 2 vnější korunní lístky jsou 15–20 mm dlouhé, s 2–5 mm dlouhým zahnutým přívěskem, 2 vnitřní jsou o něco kratší, nehetnaté; tyčinek je 6, ve 2 svazečcích; gyneceum tvoří 2 srostlé plodolisty se svrchním jednopouzdrým semeníkem. Plodem je 2–3,5 cm dlouhá tobolka; semena mají vyvinuté masíčko.
Poznámka: Občas se pěstuje jako nepříliš náročná trvalka. V areálu je variabilní, populace s žlutavými květy na pomezí států Washington a Oregon jsou hodnoceny na úrovni samostatného poddruhu Dicentra formosa subsp. oregana. Zobrazené rostliny odpovídají nominátnímu poddruhu.
Dicentra formosaDicentra formosa
Dicentra formosa
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 10., 11. a 13. 7. 2007 (Kanada, Britská Kolumbie: Vancouver Island: Elka Falls Provincial Park, Strathcona Provincial Park, Phillips Ridge; Vancouver Grouse Mt.).