Syn.: Capnorchis spectabilis (L.) Borkh., Corydalis spectabilis Pers., Diclytra spectabilis (L.) DC., Dielytra spectabilis (L.) G. Don, Dielytra spectabilis (L.) DC., Eucapnos spectabilis (L.) Siebold et Zucc., Fumaria spectabilis L., Hedycapnos spectabilis Planch., Lamprocapnos spectabilis (L.) Fukuhara
Česká jména: srdcovka nádherná (Dostál 1950), srdcovka (Mareček 1996), srdcovka nádherná (Kubát 2002)
Slovenská jména: srdcovka nádherná (Dostál 1950, Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Papaveraceae Juss. – makovité
Dicentra spectabilis
Rozšíření: Pochází z východní Asie, konkrétně z Číny a severu Korejského poloostrova. Je hojně rozšířenou a oblíbenou okrasnou trvalkou.
Ekologie: Ve své domovině roste ve světlých opadavých lesích, na travnatých stráních a svazích, v nadmořské výšce od 800 až do 2800 m.
Dicentra spectabilis
Popis: Lodyha je až 90 cm vysoká, přímá a lysá, sivozelené nebo načervenalá. Listy jsou 2–3x trojčetné, řapíkaté a lysé. Jednotlivé lístky jsou obvejčité, krátce řapíčkaté a laločnatě zubaté. Na rubu bývají sivozelené. Květenstvím jsou jednostranné hrozny, které bývají až 25 cm dlouhé, nejčastěji 7–12 květé. Květy jsou nící na tenkých stopkách. Vnější korunní lístky jsou 25 mm dlouhé a 10 mm široké, polosrdčitého tvaru, na bází vakovité s nazpět ohnutou ostruhou. Nejčastěji bývají růžové, vzácně i bílé. Vnitřní korunní lístky jsou žlábkovité a vyčnívají z květu. Plodem je tobolka. Kvete od května do června.
Poznámka: Nenáročná na pěstování, daří se jí na místech s dostatkem vláhy, na slunci i v polostínu. Má mělké kořeny, brzy po odkvětu se zatahuje. Jedovatá rostlina.
Dicentra spectabilis
Dicentra spectabilis
Fotografováno dne: 11. 5. 2007 (Liptál, rostliny pocházejí z kultury).