Syn.: Bicuculla uniflora (Kellogg) Howell, Capnorchis uniflora (Kellogg) Kuntze, Corniveum uniflorum (Kellogg) Nieuwl., Diclytra uniflora (Kellogg) Greene
Čeleď: Papaveraceae Juss. – makovité

Dicentra uniflora

Rozšíření: Druh horských oblastí západní části Severní Ameriky, vyskytuje se v oblasti od kanadské Britské Kolumbie na severu po východní Kalifornii na jihu, na východě areál zasahuje až do států Montana, Wyoming a Colorado.

Ekologie: Roste na horských skalnatých a kamenitých svazích, často při okrajích sněhových polí, v nadmořských výškách od 1500 až do 2200(–3300) m.

Dicentra uniflora

Popis: Vytrvalá hlíznatá bylina, až 10 cm vysoká. Listy jsou řapíkaté, řapíky 2–5(–8) cm dlouhé, čepel je 4–7(–10) cm dlouhá a (1–)3–4 cm široká, 3–4krát zpeřená, úkrojky jsou vejčité, obvejčité až kopisťovité, řídce chlupaté. Květy vyrůstají jednotlivě; listen je obvykle 1(–2), kopinatý, 4–6 mm dlouhý; květ je nicí až vzpřímený, stopka je 2–7 mm dlouhá; kališní lístky jsou opadavé, korunní lístky jsou růžové nebo bílé, nahnědle naběhlé, vnější jsou (7–)12–16(–20) mm dlouhé, nazpět zahnuté, jejich nezahnutá část je nanejvýše 7 mm dlouhá, vnitřní (11–)13–15(–17) mm dlouhé, trojúhelníkovité až kopinaté. Plodem je tobolka, 9–14 mm dlouhá.

Záměny: Poněkud podobný druh Dicentra pauciflora, který roste jen v Kalifornii, může mít až 3 květy, nezahnutá část jeho vnějších korunních lístků je i více než 12 mm dlouhá, vnitřní korunní lístky nejsou nikdy kopinaté ani trojúhelníkovité.

Dicentra uniflora

Fotografováno dne 10. 6. 2019 (USA, Kalifornie, Yosemite National Park).